| AngelOfSoul a întrebat:

Buna sunt presedintele unui ong pentru persoanele cu handicap si nevoi sociale de la mine din localitate.Sunt la inceput(asociatia e infiintata) si vream sa incepem sa ajutam.Inca nu am facut o adunare generala (urmeaza in 1-2 sapt) si as vrea daca se poate niste linkuri unde pot sa ma documentez si eu cum se administreaza un ong, un ghid, ceva care sa ma ajute sa ma descurc cat mai bine.Am tot cautat pe google dar nu am gasit niste site-uri de informare generala despre cum trebuie sa decurga o adunare generala de exemplu, ce fel de acte(procese verbale), orice fel de sfaturi care imi pot usura situatia.E binevenita orice informatie puteti da sau sa ma indrumati unde as putea capata ajutor informativ in administrarea ong-ului si a metodologiei necesare

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Studiaza OG nr.26/2000, o gasesti actualizata si aici:
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/20740

| AngelOfSoul explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru linkhappy Cele prezentate in link le stiam deja.Ma intereseasa mai mult niste locuri unde pot afla informatii mai de uzuale(sa zicem ceva de genul unui forum/site in care se poate cere sfaturi, pot afla pareri, gen comunitate). Locuri de unde pot lua exemple despre cum decurg adunarile generale, sugestii care m-ar ajuta in viitor, chesti de genul asta.Nu stiu daca ma fac bine inteleshappy

| Ioandelasal a răspuns (pentru AngelOfSoul):

Cauta pe internet si precis gasesti.

| AngelOfSoul explică (pentru Ioandelasal):

Aici am intrat in impashappy momentan tot ce gasesc sunt informatii referitor la infintarea unei asociatii si pasii necesar(acte, etc), dar nu am gasit nimic mai specific la ce ma intereseaza acum