| plasmaticus a întrebat:

Buna,
Sunt salariat. Dar am obtinut niste venituri in urma unei conventii civile de prestari servicii cu caracter sezonier, deci necontinuu, incadrabila la venituri din drepturi de proprietate intelectuala, iar impozitul de 10% trebuie sa il platesc eu.
Imi poate spune cineva ce trebuie sa fac? Banii i-am primit in decembrie 2019. Dar nu stiu ce declaratii trebuie sa depun si unde. Si cum platesc banii si in ce cont. Si pana cand trebuie sa fac aceste actiuni.
Si suma nu depaseste cele 12 salarii pentru care trebuie sa platesc si celelalte obligatii.
Va multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal ar fi trebuit ca impozitul sa fi fost retinut de cel caruia i-ai prestat serviciile si acesta sa-l fi virat la bugetul de stat.
In orice caz este bine sa te interesezi la ANAF si sa vezi daca trebuie sa depui declaratie si sa platesti impozit, prezentand actele pe care le ai.