| Me,myself & I a întrebat:

Buna tocmai am terminat facultatea dar am facut-o la ID.Acum imi caut de munca dar nu-mi gasesc de nici un fel.In primul an de facultate am lucrat vreo 6 luni dupa care fabrica a dat faliment... apoi nu m-am mai angajat din cauza ca a intervenit practica, apoi nu mi-am mai gasit.etc.Intrebarea e : pot lua indemnizatia de somaj? eu am lucrat intr-o confectie si locuri din astea sunt destule dar eu nu doresc lucrul acesta.

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Dupa absolvirea facultatii, ai la dispozitie 60 de zile pentru a te inregistra la Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca si a putea beneficia de somaj. Data absolvirii este data inscrisa pe diploma de absolvire.
Legea nu face distictie intre absolventii care au lucrat in timpul facultatii si cei care nu au lucrat. Toti sunt considerati egali in momentul acordarii indemnizatiei de somaj.
Grabeste-te si depune cat mai repede actele, pentru a putea beneficia de drepturi.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa intrebi la Inspectoratul Teritorial de Munca daca ai dreptul la somaj, fiindca situatia ta e mai complicata. Dar atentie, daca iei soamj si ti se ofera un loc de munca, nu il poti refuza (adica daca il refuzi, pierzi somajul, fiindca somajul e pentru persoane care vor sa munceasca, dar nu au unde).

| EUSIATIT a răspuns:

Ai rasp mai jos deci nu ti mai dau si eu acelasi rasp dar fii optimista si incearca sa faci si ceva mai de jos ca sa te poti ridica sa nu ti fie rusine de munca pentru ca e criza si nu stiu ce poti gasi mqai bine acum ...cu timpul vei gasi ...deci munceste, ce ti se ofera acum sa te poti intretine ...ca la mina intinsa nu ai sanse bafta