| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai ce s-au publicat ultimele reglementari legate de Brexit, s-a introdus un sistem pe baza de puncte, iar dupa 1 ianuarie 2021 se poate intra pe baza de viza(ma refer mai mult la cei care vor sa lucreze acolo). Intrebarea mea este daca mai are vreo importanta statutul de rezident care s-a putut face incepand cu 2019 pana in prezent (settled sau pre-settled)? Mai este nevoie de visa pentru acestia? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna
Am gasit asta: cetățenii europeni care până la 30 iunie 2021 au obținut statutul de rezident EUSS, vor mai putea călători în baza cărții de identitate, până la 31 decembrie 2025. Mai multe informații privind călătoria post-Brexit se găsesc la https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit.
Pare a fi site-ul ambasadei romane, deci sunt informatii oficiale.
https://londra.mae.ro/node/2171#null

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, am gasit ceva informatii acolo.Mai m-am documentat in ultima perioada, dar mi-e teama ca iar se schimba. Am un statut pre-settled, dar sunt deja plecata de acolo de ceva timp si nu stiu cand ma intorc, de aceea intrebam si de viza...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că se vor schimba deciziile anunțate deja.
Mergi pentru studii, sau altceva?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa speram.Nu,sa lucrez acolo.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai settlementul facut, nu ai treaba cu viza, doar cei care vor sa vina din 2021