| andrewpeter a întrebat:

Am 18 ani si as vrea sa fac A, dar am aflat ca de la 18 ani nu poti face decat A2. Nu stiti cam ce motociclete as putea conduce cu A2? Preferabil Chopper

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei la OUG 195/2002, citez:
"Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"