| anonim_4396 a întrebat:

Am 26 de ani, locuiesc intr-un orasel foarte mic in care nu imi gasesc un loc de munca, nu am reusit sa imi termin studiile medii (sunt la seral si mai am inca 2 ani pentru a-mi finaliza liceul), care sunt ajutoarele financiare de la stat de care as putea sa beneficiez daca nu imi gasesc un loc de munca? Intentia mea este de a termina liceul si apoi sa merg intr-un oras mai mare la o facultate si sa muncesc in acelasi timp doar ca mai sunt inca doi ani pana atunci iar eu nu ma pot descurca financiar fara un venit.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai vreun handicap atunci singurul ajutor este cel social prevazut de legea 416/2001, privind venitul minim garantat dar acesta este foarte mic si se acorda in conditii destul de restrictive.

| RoxanaMoldovan96 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu am nici un handicap, voiam doar sa fiu informata care sunt conditiile in care pot sa primesc un ajutor in situatia mea pentru ca nu am nici un venit financiar si nu am cum sa ma descurc.

| alina2k18 a răspuns:

Primesti vreo 200 lei ajutor social dar vezi ca iesi la muncawinking strangi gunoaie de pe strada etcwinking