Întrebare recomandată | Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am aflat ca putem primi burse de studiu, pentru prima data de la primarie. Vom primi in jur de 100 de lei, insa trebuie foarte multe acte, si nu stiu daca sa ma incurc sau nu. Intrebarea mea este: aceste burse se primesc lunar, sau o singura data, semestrial? Nu ne-a spus nimic in legatura cu acest aspect.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa se primeste lunar.
Incepand cu sem.II bursa de studii minima va fi mai mare, respectiv de 150 lei/luna, conform HG nr. 1094/2021, citez:
"ARTICOL UNIC
(1)Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, în semestrul I al anului şcolar 2021-2022, cuantumul minim al burselor de performanţă, de merit, de studiu şi de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cu frecvenţă, este de 100 lei.
(2)Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, în semestrul II al anului şcolar 2021-2022, cuantumul minim al burselor de performanţă, de merit, de studiu şi de ajutor social, de care pot beneficia elevii din învăţământul preuniversitar de stat, cu frecvenţă, este de:
a) 500 lei, pentru bursa de performanţă;
b) 200 lei, pentru bursa de merit;
c) 150 lei, pentru bursa de studiu;
d) 200 lei, pentru bursa de ajutor social.
(3)Bursele se asigură din bugetele locale ale unităţilor administrativ-teritoriale de care aparţin unităţile de învăţământ preuniversitar şi din sume defalcate din taxa pe valoare adăugată, aprobate anual prin legea bugetului de stat cu această destinaţie.
(4)Autorităţile deliberative ale administraţiei publice locale pot stabili un cuantum mai mare al burselor, cu încadrare în sumele aprobate cu această destinaţie în bugetele locale ale unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar daca ai note mari primesti bursa, daca ai note mici si absente nu primesti nimic, este o lege care nu te ajuta pe tine ca elev deloc ca si 100 lei ăia nu sunt suficienti bani, mai bine numai dădea nimic statul decat sa i umileasca pe elevi cu un praf in ochi si cu N conditii pe care le pune scoala sa ai note mari.

| dinaprilie a răspuns:

Nici noi nu stim si cei mai trist ca nici ei probabil. Spre ex fimiu a primit pentru vreo 2 luni, a facut o pauza a mai primit inca vreo 3 si cam atat. Calculeaza-ti "timpul" sa aduni actele. Sa nu iesi pe minus la final.

| Erin28 explică (pentru dinaprilie):

La asta ma gandeam si eu.

| Strwberrs a răspuns:

Buna! Da, luam burse intre 100-150 de lei. Insa daca ai media 10 la toate materiile cica primesti 1000 de lei...

| Erin28 explică (pentru Strwberrs):

Am media 10 la toate.(cel putin, asa a anticipat diriginta duoa notele de pana acum, pe acest semestru). Si anul trecut am luat media 10, si stii cat am primit? 280 de lei, bursa de merit.

| Strwberrs a răspuns (pentru Erin28):

Dmnf...la noi e 1000 lei. Naspa de tinesad

| Erin28 explică (pentru Strwberrs):

Stiu. Busa de studiu este 100, iar bursa de merit, din cate am inteles, o sa primim pentru media 10 in cap vreo 500 de lei( bani primiti pe lunile septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie si dim ianuarie doua saptamani) iar pentru medii incepand de la 9, 5, mai pun

| Strwberrs a răspuns (pentru Erin28):

Eu am media 9.7 si am luat doar 200 leisad