| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. Am auzit ca insulta nu mai e prevazuta in Codul Penal. Adica daca cineva te insulta direct, politia nu ii face nimic (chiar daca depui plangere, cu probe si martori).
Atunci ce masuri se pot lua cu astfel de persoane?
Doar chemarea in judecata e unica solutie?
Sunt dese cazurile de oameni care se judeca in instanta pentru aducerea de insulte (si implicit incalcarea dreptului la demnitate)?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Insulta si calomnia nu mai sunt infractiuni in noul Cod penal, chiar au fost abrogate inca din 2006.
Se poate actiona doar pe cale civila, in baza raspunderii civile delictuale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soluția este să ignori.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

E si asta o solutie, e adevarat, dar nu atunci cand insulta vine din partea cuiva la care ai pretentii de responsabilitate prin functia pe care o are!
Daca ar fi ignorarea solutia intotdeauna, ar insemna sa ne apucam sa ne jignim cu totii la liber, care cum ne vine.

| doctorandus a răspuns:

Dap, calomnia si jignirea nu apar in Codul Penal.

Poti da in judecata in drept civil, daca te tin curelele sa te judeci 8 ani pe tema asta.

| tonyc7 explică (pentru doctorandus):

De ce nu m-ar tine curelele? Ca doar nu scot eu bani din buzunarul meu in calitate de petent. Si oricum nu tine 8 ani, maxim 2.

| doctorandus a răspuns (pentru tonyc7):

In drept civil iti platesti singur avocatul. Plus ca nu e deloc garantat ca vei castiga procesul sau ca vei obtine daune sau ca ala poate plati daunele in mod real.

| tonyc7 explică (pentru doctorandus):

Nu am ce avocat sa platesc ca nu eu sunt acuzatul. Nu pricepi? Eu doar formulez reclamatia si instanta isi face treaba. Punct.

| doctorandus a răspuns (pentru tonyc7):

Aia e valabil doar in drept penal. In drept civil iti platesti singur avocatul.

| tonyc7 explică (pentru doctorandus):

Esti sigur 100%? Ia mai informeaza-te, ca nu preea are logica ce spui. Eu stiu ca avocat isi ia partea acuzata.

| doctorandus a răspuns (pentru tonyc7):

Inca o data: "suspect" exista doar in drept penal. In drept civil sunteti doi civili si va judecati pentru anumite pretentii pe care unul le emite asupra celuilalt.

| Hope1992 a răspuns:

Demnitatea ta nu este lezata daca un om de nimic te insulta,am auzit ca se pot face plangeri,daca esti denigrat (dar cred ca e doar pentru "vedete"). E o lume nebuna,tu nu vezi ca nu se iau masuri la cazuri mai grave (cum a fost cazul fetei rapite in Caracal),mai nou am auzit ca unu si-a amenintat concubina si copilul acesteia ca ii omoara daca il paraseste la o emisiune televizata(Acces Direct) si tot nu s-au luat masuri si cele doua suflete s-au stins. Ce masuri sa iei? Eu zic daca e doar insulta verbala,fara violenta fizica sa incerci sa nu pui la suflet si sa ignori, poate asa aplanezi conflictul. Mai exista si sa iti faci dreptate cu mana ta /gura ta, dar crede-ma, nu merita sa te cobori la mintea celor care te insulta, tu ai viata ta, traieste-o frumos si lasa "javrele" sa latre.

| AleXBuse a răspuns:

Orice fel de atac la persoana care impune amenintari cu bataia, omorul, instigari la violente, sunt pedepsite de lege, in schimb, daca iti raneste sentimentele spunandu-ti ca "esti gras si urat" nu ai ce-i face, decat sa-l ignori sau sa-i raspunzi cu aceeasi moneda. Daca actionezi emotional si vrei sa-i ataci pentru ca au spus ceva care te-a deranjat, TU vei raspunde legii, nu el/ea.