| Justacrazygirl a întrebat:

TPU. Am dat de bucluc: deci am furat impreuna cu o fata 2 bomboane dintr.o cutie, deja deschisa si golita pe jumatate, costa 20 de lei cutia, am iesit si la iesire a venit de la securitate, ne.a dus intr.o camera, ne.a luat datele ( nume, adresa, si data nasteri ) si ne.a pus sa platim cutia, a facut copie la chitanta, si atat. mai trebuie sa ne trimita ceva prin posta, sa platim o amenda sau ceva? Multumesc mult pt ajutor

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz, chiar daca firma ar face plangere penala, se poate lua impotriva voastra doar o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Asa cum am spus in primul raspuns nu cred ca o sa va faca plangere penala.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Furtul este infractiune si nu contraventie, asa ca n-o sa fiti amendate.
Nici nu cred ca o sa va faca plangere penala pentru furt, este valoarea prea mica si ati fost pedepsite destul platind intreaga cutie de bomboane.
P.S. N-ai spus varsta, minorii sunt altfel tratati de legea penala decat majorii.

| Justacrazygirl explică (pentru Ioandelasal):

Avem 16 ani amandoua

| gigite a răspuns (pentru Justacrazygirl):

8 si 8?

| Justacrazygirl explică (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca nu vrem ca parinti nostri sa afle... exista vreo sansa sa ne trimita ceva prin posta? (plangere penala nu cred ca ne.a facut ) mersi mult pentru celelalte raspunsuri, m.ai ajutat ff mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru Justacrazygirl):

Firma nu cred ca o sa trimita ceva parintilor si nici in alta parte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Justacrazygirl):

In acest caz, chiar daca firma ar face plangere penala, se poate lua impotriva voastra doar o masura educativa neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Asa cum am spus in primul raspuns nu cred ca o sa va faca plangere penala.