| RobykaBskf a întrebat:

Buna TPU am implinit 16 ani si am dat pentru permis de motocileta A1 125cm3 11kw am experienta pe scutere de peste 4 ani si eu mi-am luat un motor kawasaki nija 250r care are 250cm3 si 24kw am echipament casca costum bocanci manusi, daca ma opreste odata politia si vede si i arat permisu de A1 o sa isi deie seama ca conduc un motor mai mare daca da cum? si ce as putea pati sau se incadreaza in A1 motorul kawasaki nija 250r va rog sa raspundeti! si n-am boala vitezei cand vad drum liber sa acelerez la maxim!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In categoria A1 se incadreaza doar motocicletele de pana la 125 cmc.
Pentru motocicleta ta iti trebuie permis de categoria A2, se poate obtine de la 18 ani.
Daca circuli cu ea pe drumurile publice savarsesti o infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Dupa cum vezi o sa-l bagi in bucluc si pe tatal tau.
De asemenea o sa-ti fie anulat permisul de conducere detinut si o sa trebuiasca sa stai cel putin 6 luni, de la condamnare, pana sa te poti prezenta la examinarea pentru a obtine altul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum spanac ai luat tu permisul ala daca nu stii ce patesti daca conduci cu permis inadecvat categoriei.

Motorul ala de 250cmc nu se inscrie nicidecum in A1 si daca conduci asa ceva pe drumul public vei avea un dosar penal de toata frumusetea.

Si cum se prinde politia? pai ori vehicul care circula pe drumurile poblice trebuie insotite de niste documnete unde este scrisa clar capacitatea motorului.

Si iarasi ma intreb cum spanac ai luat pemisul ala daca pui intrebari de genul?