Întrebare recomandată | Florennce a întrebat:

Am luat legatura cu o editura - Centrul Cultural Istoric-roman din Bucuresti pentru publicarea unui roman. Ei imi publica gratis 200 de exemplare dintre care 20 imi revin mie. Deja mi l-au aprobat si asteapta detalii. Mi-au trimis un contract in care se specifica ca beneficiarul este obligat sa plateasca daunele morale-materiale. In primul rand, in ce ar putea sa consta aceste daune (deoarece ei nu m-au lamurit prea mult)? In al doilea rand mai stiti vreo editura de genul? Sau ati publicat vreo data cu editura asta? Ce parere aveti? Mentionez ca am 16 ani.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai sub 18 ani contractul trebuie semnat si de un parinte.
Daunele pe care ar trebui sa le platesti sunt in situatia in care nu-ti respecti obligatiile contractuale.
Te sfatuiesc sa consulti un avocat inainte de a semna contractul, acesta il va studia si iti va explica prevederile lui si te va sfatui daca este bine ori nu sa-l accepti in actuala redactare sau trebuie sa schimbi ceva.