| Laura_Laura_2000_x5qo a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutorul tau. Am o relatie cu un baiat de 21 ani avem 1 an de cand suntem impreuna, dar mama mea nu il mai accepta. Prietenului meu nu ii pasa ca nu il mai accepta...nu vrea sa renunte la noi si bineinteles ca nici eu nu vreau asta. De aceea am decis sa ne mutam, dar mama nu e de acord mai ales ca eu am 17 ani. Vreau sa stiu daca el va avea probleme cu politia daca ar fi sa ne mutam impreuna...sau sa stim ce sa facem ca sa nu avem probleme. Ajutoor!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii si nu intervine in asemenea situatii.
Parintii vor trebui sa faca o cerere de chemare in judecata, solicitand ca instanta de judecata sa dispuna reintoarcerea ta la domiciliul lor. Daca instanta va dispune reintoarcerea si tu nu te reintorci de bunavoie, parintii pot solicita interventia executorului judecatoresc si acesta poate solicita ajutorul organului de politie, daca tu sau prietenul tau va opuneti la reintoarcere.

3 răspunsuri:
| Scarbo a răspuns:

Fa 18 si nu veti mai avea probleme.

| Laura_Laura_2000_x5qo explică:

Eu nu vreau sa ma mai intorc la mama. Vreau sa ma mut cu el si de aceea vreau sa stiu ce putem face ca sa nu avem probleme de genul asta..madica sa fim lasati in pace

| Ioandelasal a răspuns (pentru Laura_Laura_2000_x5qo):

Va trebui sa-ti lamuresti parintii sa nu depuna cererea pentru a fi obligata sa te reintorci la domiciliul lor.

| Laura_Laura_2000_x5qo explică:

Daca am 17 ani, pot sa ma casatoresc la starea civila?

| alessia5158 a răspuns (pentru Laura_Laura_2000_x5qo):

Potrivit art. 272 Cod civil, varsta matrimoniala a viitorilor soti trebuie sa fie de 18 ani impliniti(http://legeaz.net/......asatoriei)
Pentru a te casatori la 17 ani trebuie indeplinite 3 conditii:
*sa existe motive temeinice
* sa ai incuvintarea parintilor sau a parintelui care exercita autoritatea parinteasca
*sa ai un aviz medical