| AlexandraStf a întrebat:

am si eu o intrebare, cum formulez o cerere catre o institutie pentru a fi practicant... ce trebuie sa depun, cerere, dosar... nu stiu deloc ce am de facut

8 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Trebuie intai sa vezi daca acea institutie primeste practicanti. De regula, daca vorbim de institutii publice, ei accepta practicanti doar in urma unor acorduri cu institutii de invatamant (licee, facultati).
Daca e o firma privata, va trebui sa mergi sa intrebi.

| AlexandraStf explică (pentru visatorul78):

Ok, eu sunt la facultate iar institutia la care vreau sa merg este de stat. acum, trebuie sa merg sa intreb unde? la facultate sau la institutie? multumesc!

| visatorul78 a răspuns (pentru AlexandraStf):

Institutiile de stat primesc studenti doar pe perioada stagiului. Adica in vacanta se face repartizare, exista un profesor supraveghetor si sunteti trimisi de la facultate. Conform unui program.
Spune-mi la ce facultate esti, sa pot sa iti dau niste idei. happy
Eu in facultate mergeam la cabinete de avocati/notari si munceam voluntar. Dar asta era in privat. Daca esti la medicina, poti face voluntariat la spital sau la SMURD. Daca esti la psihologie, in mod sigur exista fundatii umanitare care se ocupa de anumite categorii defavorizate.
Spune-mi specializarea ta. happy

| AlexandraStf explică (pentru visatorul78):

La drept sunt

| visatorul78 a răspuns (pentru AlexandraStf):

Atunci deja ti-am spus. Practica organizata va fi sub coordonarea facultatii. Daca vrei sa muncesti voluntar intre timp, contacteaza cabinete de avocatura, notariale.

| AlexandraStf explică (pentru visatorul78):

Mersi, asta stiam. pe mine ma interesa exact ce am intrebat... dk pot face pr.la stat

| visatorul78 a răspuns (pentru AlexandraStf):

Ti-am raspuns. Invata sa citesti si sa intelegi, dupa facultate nimeni nu iti va da mura in gura informatiile. La stat nu vei avea cum. Practica in institutiile de stat se organizeaza prin facultati.

| AlexandraStf explică (pentru visatorul78):

Si tu invata sa respecti pe cineva... aveam nevoie de un raspunms iar tu m-ai cam jignit