| george9510 a întrebat:

Buna TPU an o intrebare daca cineva fura de la tine din casa te duci la politie si depistezi cine a furat dar persoana nu are bani sa plateasca ce a furat si nu are nimic cum iti recuperezi banii sau bunurile ce faci? vreau niste raspunsuri mai concrete

Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Daca depui plangere la politie si indici persoana respectiva i se va deschide dosar de cercetare penala pe numele persoanei respective si daca nu iti recuperezi lucrurile sau contravaloarea acestora, persoana respectiva poate fi acuzata de furt caificat si dosarul este trimis la procuratura si dupa aia la judecatorie, persoana respectiva poate fi condamnata la inchisoare. Daca nu iti restituie bunurile ramai cu paguba.

6 răspunsuri:
| Sabryna2997 a răspuns:

Exista mai multe variante. Daca are casa, masina(bunuri mai valoroase)le confisca. Daca nu, va merge la inchisoare.

| SebyCool a răspuns:

Habar n-am nu mi s aintamplat asa deva SRRY :* bFT

| John90 a răspuns:

Pai in cel mai bun caz se alege cu un dosar penal..cazu normal ar fi dosar penal si puscarie fiindca a patruns in locuinta fara acordu tau deci e infractiune + ca ti-a furat = puscarie...stiu o cunostinta ce a intrat la inchisoare pentru 3-4 ani nu stiu exact fiindca a furat de la o batranica 10 lei toti bani ei din portofelwinking

| mrburel a răspuns:

Pai il dai in judecata si o sa fie obligat sa iti platesca si daca nu are cu ce face puscarie tongue

| Onisoor a răspuns:

Pai daca nu ai cum sa-ti recuperezi bunurile cred ca merge la inchisoare dar nu stiu sigur, sa nu ma injurati daca gresesc dar am auzit o data de cineva care a furat de la stat si a fost obligat sa faca munca in folosul comunitatii!
Nu ma certati daca nu este asa!
happyhappyhappyhappyhappyhappy

| Ale_2200 a răspuns:

Banii si bunurile nu se mai pot recupera daca persoana nu are venituri sau alte bunuri personale.Isi va lua insa pedeapsa cuvenita.Numai bine!