| RaczLorand23 a întrebat:

Buna TPU!
Ce pot sa patesc daca am incredintat masina unei persoana fara permis de conducere insa aceasta mi-a spus ca are permis de conducere

5 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Codul Penal Articol 335 alineat 3:

"(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

Ramane ca instanta sa stabileasca daca ai fost de buna credinta sau nu in cazul permisului de conducere, dar din cauza ca verificarea pentru posesia permisului de conducere valid era raspunderea ta inainte sa incredintezi vehicolul unue terte persoane probabil ca vei fi condamnat.

| darrio2007 a răspuns:

Incredintarea masinii unei persoane fara permis se lasa cu dosar penal.
Trebuia sa-i ceri sa-ti arate permisul.

| anonimg a răspuns:

În ce privește legea, nu se merge pe încredere, ci numai pe dovezi. Prieten sau nu, trebuie să îți arate actele, permisul în cazul de față. Dacă are dar i-a fost ridicat și nu are voie să circule? Dovezi, nu încredere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal. Daca nu îl cunoșteai trebuia să ceri permisul

| Violleta2022 a răspuns:

Dosar penal si amenda sau posibil puscarie.
Amicul tau fara permis primeste inchisoare de la 1 la 5 ani.

https://lege5.ro/......odul-penal