| sebymafia1214 a întrebat:

Ce vehicule pot conduce de la 16 ani? Funda. Multumesc.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani poti conduce acele vehicule care se incadreaza la categoriile AM, A1 si B1, conform OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata prin L.203/2012, citez:
" a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| Cronki a răspuns:

Codul Rutier OUG 195/2002 spune asa:
-pentru 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW ai nevoie de permis de subcategoria A1 si varsta de 16 ani!
-iar pentru 50 cmc a carui putere este de cel mult 4 kW ai nevoie doar de varsta de 16 ani si certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera.

| kyGirL a răspuns:

Scuter,bicicleta,si daca vrei masina...Du-te la un spectacol unde sunt si carusele si date in masinutelaughing

| robertzica a răspuns:

De la 18 in sus poti. la 16 conduci masini de la carnaval laughing

| ByBoysMb a răspuns:

18 ani = totul
16 ani = masini de jucarie laughing
Funda?

| Cristi2YO a răspuns:

Bicicleta

| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Pana la o putere de 15 KW. poti conduce autovehicule cu doua, trei, sau patru roti, cu permis AM, A1 sau B1. Deocamdata, pana la aparitia Regulamentului de aplicare a Codului rutier, nu poti conduce nimic, eventual bicicleta cu motor sau triciclu cu motor, cu viteza mai mica de 35 km./h.

| CatalinnKta a răspuns:

Microcar. Funda?

| djadedjade a răspuns:

Se cheama MicroCar au motor mic si sunt si ele destul de mici, dar gasesti cam vechi si pretul nu te duce mai mult de 2000 euro!

| silviuflueris a răspuns:

Poti conduce un atv de copii. funda?

| bobitzu22 a răspuns:

Pai poti sa conduci un Axam cauta pe net si o sa gasesti e ca si un fel de Smart doat ca acesta este diesel si are un motor de 500-600cc