| corneliusm a întrebat:

da noi astia tineretul cu cine votam pe 26 mai?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Du-te ba omule deaici, nu stii ce vorbesti.Normal ca sunt si oameni care nu au dosare, dar macar stii de ce aia nau dosare? Nu au pentru ca nu au fctii care sa le permita sa fure, de aia nu au.Esti mic nu stii nimic laughing
Nu are rost sa mai continuam,du-te voteaza si dincolo de USR voteaza si OZN daca e laughing ca in RO nu o sa se schimbe absout nimic.
In RO este nevoie de alta lege,de alta constitutie,dar nu luata de pe la francezi, de la germani, italieni, este nevoie de o noua lege bazata pe logica.
Cine o sa accepte asa ceva? USR? Niciodata, nici un politician nu va face asa ceva, cel putin cei care is politicieni acum in RO.
Eu nu am nici un scop si stii de ce? Pt ca nici nu locuiesc in RO laughing asa ca tu bati campii.De PSD nici nu vreau sa aud,dar nici de restul.
Cand trebuiau oamenii sa aleaga pe cine ar fi trebuit nu au facut-o,oameni ca tine,cand a venit Ratiu in RO si a candidat nu lau vrut oameni delde tine,ala venise sa fure tara laughing de ce sa ne fure un strain,de parca ala era extraterestru,lasa sa ne fure USR,PSD si etc.
De atunci s-a rupt filmu in RO,dar de fapt de la revolutie,tocmai din cauza ca au dat jos o persoana, dar au venit altii in loc, exact din aceiasi gasca, erau prieteni cu Ceausescu astia ceau venit dupa revolutie, dar se mancau ca cainii.

Aia a fost greseala, acolo sa gresit cum am mai spus.SAtunci trebuia eliminati din fctii publice toti membrii de partid, toti hotii, data lege care a incalcat legea nu are ce cauta in nici o fctie publica, nici macar sa dea cu matura prin primarie, nimic, asa ar fi fost corect.

Tu spui ca sa devii membru unui partid oricine poate.Corect dar ramai doara la stadiul ala daca nu esti ca si ei,indiferent cat de inteligent,cat de cinstit esti vei fi lasat colo la statul doara de membru,iar daca cumva incerci sa comentezi esti aruncat afara laughing

Concluzia-eu nu am scopul ce tu il spui sa iasa PSD,eu vreau sa iasa nimeni dintre politici de azi,eu vreau sa se schimbe constitutia,sa s e schibe legile si sa se faca altele,ori sa luam legile din America si sa le folosim, asta daca nu suntem capabili sa gandim logic.
Cam asta vreau eu, iar daca iese UDR sau oricare din partidele din RO asa ceva nu se va intampla niciodata,
Eu vreau rasturnarea puterii, eliminarea tuturor celor care conduc acum, dati afara toti care au avut probleme cu legea.

Deci eu u am ce sa aleg, desi as fi putut sa merg si eu sa votez aici unde sunt acum.Cand stai doara in RO, cand ti se baga pe gat, pe ochi, pe urechi doara ce vor aia sa auzi, normal ca gandesti in felul asta.Nu zic ca ai tu vreo vina, dar macar stai si analizeaza sitiuatia, analizeaza aceste partide si vezi ce au ele la baza.
Unde nu da careva sa iasa USR desi habar nu am cine is astia si nici curios nu-s.Dar daca ar iesi ai vedea ca nu or sa schimbe absolut nimic.
Bafta cu USR-ul tau si ce mai e pe acolo.

30 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tinerul? Cu acetonă.

| relian a răspuns:

Daca nu stii nimic despre cei care condideaza,este bine sa nu mergi la vot.
Iara daca stii despre ei cine sunt si ce fac,vei face acelasi lucru,adica nu vei merge la vot laughing ce a scris cineva pe aici a facut-o bine,ma refer la anonimg,indiferent pe cine votezi tot dracu ala va fi.
Toti politicienii astia is la fel,toti au trecut cel putin pe la guvernare si au facut ce? Au facut ce stiu ei cel mai bine sa faca,sa fure laughing

Spune cineva pe aici daca mergi incurci nu stiu pe cine pe PSD,iar daca nu mergi or sa iasa aia laughing pai aia ies oricum si stii de ce? Pt ca PSD asta are cei mai multi simpatizanti,adica populatia satelor, plus fomistii, plus cei care beau, iar in Ro cine nu bea laughing deci aia por sa voteze pentru un pahar de tuica alora care da laughing

Avand in vedere faptul ca PSD are cei mai multi simpatizanti, indiferent ca mergi, ori nu la vot tot dracu ala va iesi.
Daca sa zicem ar fi foast doara 2 partide, atunci lucrurile ar fi sta altfel, sa ziem ar fi avut ambele sanse.Sa zicem am fi iesit si am fi ales celalalt partid,asa si dupa? Tu nu ai vazut ca astia trec de la un partid la altul laughing nu ai vazut ca toti au fost la guvenrare, dar nici unu na incercat macar sa dea o lege in favoarea populatiei?
Toti inclusiv ciolos ala care se tot baga in seama ca el este mare cinstit si ca va face si va drege, ori altii ca el.
Pai ba tu esti nebun laughing pai voi astia care spuneti povestile astea ati avut puterea in mana, ce ati facut atunci? Iti zic eu ce au facut? Au ocolit sa faca ceva, sa dea legi pentru populatie, ori care sa avantajeze populatia si tara.Cand a fost vorba sa dea legi pentru ei,salarii babane,ori mai stiu eu ce alte avantaje toti au votat pentru indiferent din ce partid facea parte.
Toti cred ca li se cuvine salarii mari,dar de facut sa nu faca nimic si de fapt asta au si facut pentru tara asta NIMIC,toti cei din politica.

Ca sa mergi la vot,ar fi trebuie rasi toti politicieni,dar absolut toti,pur si simplu sa-i faci sa dispara,apoi sa vina altii care nu au avut absolut nici o legatura cu partidele,ori cu primariile laughing
Toti care au legaturi cu institutiile statului is corupti,sau daca nu-s acum,is potentiali corupti in mom cand au puterea.

In RO trebuie totu ras pana nu sub iarba,adinc de tot ras totu,adusi alti oameni,dar ce zic eu aici nici o sansa,n-are cine.

Ce se intampla de fapt? Daca oamenii ar iesi in strada sa zicem si ar rasturna puterea,tu crezi ca gata asta ar rezolva ceva?
Uite exemplu de la revolutie,au iesit oamenii simpli in strada,au murit unia, erau cinstiti, oameni buni, asa si cine a luat puterea? Logic, normal ar fi trebuie sa ia puterea oamenii cinstiti corect? Dar au luat-o tot aia corupti, tot aia ce fusese inainte la conducere.

Exact asta se intampla si acum si asa se va intampla si pe viitor.
Ar fi o scapare desi slabe sanse sa se poata intimpla.Sa vina cineva cinstit cu bani,adica cineva bogat si cinstit laughing dar in RO care e bogat si cinstit? Aici e problema,dar teoretic vorbind,daca ar exista asa ceva,acolo ar fi ceva sanse,sa vina respectivu,oamenii sal aleaga si usor usor sa scapam pe leprele astea ce conduc acum tara. Oamenii daca au pe cineva care sa faca ceva pentru ei,sa arate,deci nu doara sa vorbeasca,atunci respectivul ar avea suport,asa cum a avut fosila vie de Ilescu suport din fostul partid comunist.
Cam la fel s-ar intampla si daca ar exista un astfel de personaj care sa doreasca binele oamenilor si al tari,nu ar avea nevoie decat de suportul popular pe care il poate avea numai daca face ceva pentru oameni.
De ce zic bogat? Pt ca doara cineva cu bani poate face ceva pentru oameni,unu cu bani poate sa isi faca o firma,oamenii din firma aia il cunosc f bine daca e om bun,apoi omu se extinde,poate ajunge primar intr-un orasel,de acolo stirile circula in ziua de azi rapid,omu ajunge cunoscut si apoi poate candida ca presedinte,ca stou si eu ceva,nu cunosc toate pozitiile importante din stat,dar ar putea urca cu suprt popular.
Acel om ar putea scoate oamenii in strada,oamenii ai mai iesit in strada,dar daca nu ai un lider,daca nu ai o flacara ceva sa arda,sa faca pe oameni sa iasa si mai mult,sa aiba pe cine sustine,deci daca nu au avut scanteia s-a stins.
Deci totu se invarte in jurul unui personaj,poporul nu poate conduce nimic,nu are cum,o tara,o comunitate are nevoie de un lider.
De aia eu nu votez,nu am cu cine,ori pe cine vota.
Ce spun unia pe aici RO europeana si alte lozinci,alea is doara lozinci,is facute sa mai scoata ceva voturi pentru a umple buzunarele alora care vor ocupa locuri de dormit in parlament laughing ca de fapt aia acolo asta fac,dorm,discuta chestii ce au mai vanat,ce au pescuit, nu discuta ei ce mai face poprul, cum o duce, sau daca tara merge bine ori prost.
Ar fi cazul, timpul ca oamenii sa inceapa sa mai si gandeasca, din ce vad pe tot netu asta majoritatea nu gandesc.Nu mai va uitau la tv, ori daca va uitai vizionati un film si aia e tot, apoi stingeti, e mai bine asa.
Eu nu mai ma uit la tv de 13 ani laughing sa ma uit sa ce? Sa stiti ca tot auzind, tot vznd aceleasi chestii zilnic, ceva se imprima inauntru si dupa esti deja prins, greu mai poti scapa.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

"Toti politicienii astia is la fel, toti au trecut cel putin pe la guvernare" - Gresit. Multi candidati din USR-PLUS nu au fost niciodata la guvernare, la fel in cazul PNL. In plus, au realizari la nivel UE. Lasati lozincile si mergeti la vot. Nu va fie lene.

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Nu au fost niciodata la guvernare Dar fac parte din partidul respectiv.Tu cum crezi ca devii membru al unui partid? Faci tu ce vrei,ori ce crezi? Intr-un partid ai reguli,regulile casei, acolo nu sunt acceptati decat cei de teapa lor, tu daca esti cinstit nu ai ce cauta in nici un partid, nu esti primit, ori stai acolo degeaba nu te baga nimeni in seama.

Realizariu la nivel european laughing ba tu esti nebun.Pai astia nu-s capabili nici sa isi conduca familia dapai ce spui tu european,esti naiv rau de tot.
Care lozinci ba baiatule.Tu daca te angajezi undeva urmezi reglulie din acea companie corect? Daca nu-ti convin pleci,ori esti dat afara daca nu faci ce ti se spune corect? Ei exact la fel functioneaza si un partid politic,nu ai ce cauta acolo daca nu esti hot,ori daca stai acolo esti nimeni in porumb. Iara d aca ridici vocea,ori ai idei cinstite esti invitat afara.
Ca urmare indiferent ca au fost ori nu pe la guvernare anumite persoane,ei fac parte din acel partid,partid care a fost sigur la guvernare,partid care are reguli si o continuitate,fiecare membru in acel partid devine la fel ca cei dinainte.
Nu am cum sa iti desenez,dar ai exemplu PSD toti astia is urmasii partidului comunist,iar ceilanti din restul de partide aceiasi urmasi,doar ca au alt nume.
Dupa revolutie cine a preluat puterea? Iliescu si gasca lui,asta in toata tara.
Cine erau acesti oameni,de unde provineau ei? Sa nu vii sa spui ca erau fost dezidenti politici care luptasera impotriva sistemului comunist laughing deci erau tot aia din partridul sau fostul partid comunist,partid care dupa revolutia a luat alt nume.
Si conteaza numele sau conteaza oamenii? Deci erau exact aceiasi oameni.
Cei noi care au intrat in gasca lor, dci noi nascuti laughing au intrat in partidul respectiv au preluat ideile, alora vechi, au impartasit aceleasi idealuri de talharie, au fost invatati sa faca ce anume? Sa talhareasca tara.

Totul sa perpetuat pana in zilele noastre.Ileiescu nu mai este,dar cei din prezent sunt elevii lui laughing asa ca nu mai manca ce manainci tu si indemna lumea sa mearga la vot,nu ai pentru cine sa votezi.

Este nevoie de o alta iesire in strada,de o alta revolutie,dar cei care vor iesi au nevoie de un plan,au nevoie de ceva lideri,care sa nu fi avut vreodata contact cu talharii,iar toti acesti oameni sa scrie o noua constitutie,iar primul pct sa fie fara penali in fctii publice.

Asa ar fi trebuie sa se intimple atunci la revolutie,oamenii au iesit spontan in strada,nu au avut nici un plan,nu au avut nici un lider,comunistii talhari aveau, erau organizati, asa au ajuns tot ei la putere.

Nu veni tu cu povesti USR rahat cu prune, toti politicienii is talhari, iar tu esti un indoctirnatcare uitandu-te zilnic la aceleasi rahaturi ti-a fost imprimata aceasta gandire de robot.

Cam greu sa mai poti fi recuperat.Ar trebuie sa te opresti si sa incepi sa gandesti logic, sa gandesti cu capul tau, nu cu capul acestor talhari.

ira daca esti unul dintre acesti talhari iti zic mergi si cauta in alta parte, eu nu-s curios de tradatori de oameni.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

"Tu cum crezi ca devii membru al unui partid?" - Toata lumea se poate inscrie intr-un partid. Pot si eu sa ma inscriu in USR.
Nici tu nu prea ai idee ce vrei sa spui. Un fel de "toti sunt hoti" dar fara argumente. Nu prea pot sa iau un om care scrie "ceilanti" in serios.
Nu sunt membrul vreunui partid si nu am fost niciodata. Am niste date in fata care imi spun ca multi candidati nu au probleme penale, sunt bine vazuti si au realizari destul de importante la nivel european. Tu ai niste lozinci spuse cu scopul de a produce absenteism la vot, adica cu scopul de a lasa PSD-ul sa castige.
Invata sa gandesti tu singur, sa fii responsabil. Nu mai dati vina mereu pe altii. Fiti responsabili pe alegerile facute.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

"Nu au pentru ca nu au fctii care sa le permita sa fure, de aia nu au" - Asa pot spune si eu de tine. Ca daca ai avea o functie ai fi hotul hotilor.
Nu esti informat cu ce oameni sunt in USR-PLUS ca sa poti comenta. Pur si simplu spui "hotii". Am impresia ca nici de la PNL nu stii cine a candidat. Lozinci dupa lozinci.

"Eu vreau rasturnarea puterii, eliminarea tuturor celor care conduc acum, dati afara toti care au avut probleme cu legea." - Si cine sa vina la putere? Tu? Ca poate sa vina oricine ca tu tot "hotule" ii spui.

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Ba Bula laughing tu ceara bula esti, pe bune.Sa vin eu? Pai daca ar exista acele legi de care zic eu nu s-ar mai inghesui nimeni sa vina ba bula care esti.
Daca exista lelgi clare, daca nu ai voie sa ocupi o fctie publica, daca furi, daca ti se da bani publici pe mana, daca esti incopetent, deci daca nu vei avea cum justifica ce ti s-a dat la puscarie cu tine.Astfel de legi trebuie date.
Nu conteaza cine esti ori ce fctie ocupi, odata ce gresesti la piscarie cu tine, nu imunitate nu rahaturi de genul asta.De fapt aia is acolo pusi de populatie sa lucreze pentru popultie nu pentru buzunarele lor.

Dar tu cum esti Bula indoctrinat, asa vei si ramane.Cine e in USR zici tu nu stiulaughing pai e ciolos, asta a fost la guvernare ce vrea omu asta? A avut puterea in mana, a fost intr-un moment cand totu era la el si la mutu de presedinte, erau aliati asa si au facut ce?
Ce sa faca ba 2 mutalii laughing sau trezit 2 mormoloci, 2 papagali cu puterea in mana si nu au stiut sa faca nimic.
Ba bula,astia hotii astria din PSD cel putin asa prosti,analfabeti cum sunt se pare ca stiu ce s-a faca, adica sa fure, au incercat tot felul de combinatii, tot felul de actiuni in scopuri proprii, sa fure, dar cel putin au incercat.
Astia 2 muti avand toata puterea in mana ceau facut? Nimic,dou mutalai,care mai mult ca sigur is si astia talhari laughing ca nu iau prins asta e alta poveste,dar sigur sunt corupti,doara ca nu-i stie lumea,nu ia prins nimeni,dar a sta nu inseamna ca sunt curati.
Toti politicienii is corupti in RO,toi,nu exista nici unu curat.
Tu daca ai fi o persoana curata,cinstita, te-ai duce intr-un astfel de partid? Inseamna ca esti si tu talhar laughing
Nu veni tu sa spui mie ca Ciolos e curat, ca Basesu e curat, de PSD nu se maidiscutam.
Tu ai idee ce inseamna sa fii curat? Sa nu fi primit nimic, nici material nici informatii, ori servicii care sa te avantajeze.
Deci esti un bula indoctrinat care nu mai vede nu mai aude nimic.Asa cum unia sunt indoctrinati cu psd asa esti si tu cu usr ori cu ce partid mai esti.

Deci eu nu as fi hot, te asigur de asta.Eu nu vreau sa merg la puscarie,eu nu caut joburi la care nu ma pricep,ori despre care habar nu am nici o idee.
Cu alte cuvinte eu nu ma bag unde nu ma pricep,iar daca am un job si nu se vad rezultate,atunci ma retrag.
Cam asa trebuie sa functioneze o conducere in RO acum. Politica dupa ce tara o sa stea bine,RO nu are nevoie de politicieni.

La fel ai spune si tu de mine? Pai normal sa spui atunci cand vezi rezultate. Daca o persoana ocupa o fctie,i se da credit,spune ca el va face va drege,apoi dupa X ani nu se vede nici un rezultat ala trebuie tras la raspundere,ala este talhar indiferent ca a bagat banii in buzunar,ori ca ia irosit aiurea.
Asta e tot, atunci da poti spune si tu hotule, aluia care ocupa acea functie.
Sa te vad cand o fi USR la putere si nu se vad rezultate ce o sa mai spui laughing parca vad ca o sa spui ca nu se poate face mare lucrur in tara asta ca nu-s bani laughing
Esti foarte slab bula, deci nu te mai agita aiurea ca nu te pricepi, esti slab, esti mic.

| AC4S4 a răspuns (pentru relian):

Omule, bubui de lipsa de educatie si mai esti si slab la gramatica.
Habar nu ai de oamenii ce sunt in USR-PLUS sau in PNL. Doar arunci acuzatii la intamplare.
Lenesii, oamenii slabi ca tine stau in spatele monitoarelor si tasteaza "toti sunt hoti, nu mergem la vot, nu are rost". Romanii adevarati vor sa faca ceva in tara asta.
"Vulpea, cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri." - Asa esti si tu. Ti-e lene sa te informezi, sa gandesti singur, asa ca spui niste lozinci false.

Nu am votat cu USR si nu cred ca o voi face curand. Dar oamenii de acolo nu au probleme penale, sunt oameni competenti cu studii adevarate. Nu precum multi din parlamentarii actuali cu diplome la universitati private, diplome cumparate. E nedrept sa vii tu si sa spui "hotilor" cand nu ai dovezi. Poti sa spui ca PNL e un partid ce are probleme penale (chiar daca sunt mai putini), PMP, PSD. Dar USR, nu. USR are o initiativa ce prevede ca oricine are probleme penale sa nu ocupe functii publice. PNL si PMP sustin acest demers.

"RO nu are nevoie de politicieni." - Gresit. Romania are nevoie de politicieni cinstiti. In Olanda un primar dintr-un oras olandez a iesit sa-si ceara scuze in fata romanilor pentru proasta organizare a alegerilor (alegeri organizate de statul roman). Exista si in Romania primari si administratii locale ce au demonstrat ca unde nu se fura, unde este vointa se pot face lucruri frumoase.
Inteleg ca nu votezi cu niciun partid si nu ai incredere in politicieni. Dar anarhia nu este o solutie. Solutia este sa votam oameni corecti si competenti.

| relian a răspuns (pentru AC4S4):

Du-te ba omule deaici, nu stii ce vorbesti.Normal ca sunt si oameni care nu au dosare, dar macar stii de ce aia nau dosare? Nu au pentru ca nu au fctii care sa le permita sa fure, de aia nu au.Esti mic nu stii nimic laughing
Nu are rost sa mai continuam,du-te voteaza si dincolo de USR voteaza si OZN daca e laughing ca in RO nu o sa se schimbe absout nimic.
In RO este nevoie de alta lege,de alta constitutie,dar nu luata de pe la francezi, de la germani, italieni, este nevoie de o noua lege bazata pe logica.
Cine o sa accepte asa ceva? USR? Niciodata, nici un politician nu va face asa ceva, cel putin cei care is politicieni acum in RO.
Eu nu am nici un scop si stii de ce? Pt ca nici nu locuiesc in RO laughing asa ca tu bati campii.De PSD nici nu vreau sa aud,dar nici de restul.
Cand trebuiau oamenii sa aleaga pe cine ar fi trebuit nu au facut-o,oameni ca tine,cand a venit Ratiu in RO si a candidat nu lau vrut oameni delde tine,ala venise sa fure tara laughing de ce sa ne fure un strain,de parca ala era extraterestru,lasa sa ne fure USR,PSD si etc.
De atunci s-a rupt filmu in RO,dar de fapt de la revolutie,tocmai din cauza ca au dat jos o persoana, dar au venit altii in loc, exact din aceiasi gasca, erau prieteni cu Ceausescu astia ceau venit dupa revolutie, dar se mancau ca cainii.

Aia a fost greseala, acolo sa gresit cum am mai spus.SAtunci trebuia eliminati din fctii publice toti membrii de partid, toti hotii, data lege care a incalcat legea nu are ce cauta in nici o fctie publica, nici macar sa dea cu matura prin primarie, nimic, asa ar fi fost corect.

Tu spui ca sa devii membru unui partid oricine poate.Corect dar ramai doara la stadiul ala daca nu esti ca si ei,indiferent cat de inteligent,cat de cinstit esti vei fi lasat colo la statul doara de membru,iar daca cumva incerci sa comentezi esti aruncat afara laughing

Concluzia-eu nu am scopul ce tu il spui sa iasa PSD,eu vreau sa iasa nimeni dintre politici de azi,eu vreau sa se schimbe constitutia,sa s e schibe legile si sa se faca altele,ori sa luam legile din America si sa le folosim, asta daca nu suntem capabili sa gandim logic.
Cam asta vreau eu, iar daca iese UDR sau oricare din partidele din RO asa ceva nu se va intampla niciodata,
Eu vreau rasturnarea puterii, eliminarea tuturor celor care conduc acum, dati afara toti care au avut probleme cu legea.

Deci eu u am ce sa aleg, desi as fi putut sa merg si eu sa votez aici unde sunt acum.Cand stai doara in RO, cand ti se baga pe gat, pe ochi, pe urechi doara ce vor aia sa auzi, normal ca gandesti in felul asta.Nu zic ca ai tu vreo vina, dar macar stai si analizeaza sitiuatia, analizeaza aceste partide si vezi ce au ele la baza.
Unde nu da careva sa iasa USR desi habar nu am cine is astia si nici curios nu-s.Dar daca ar iesi ai vedea ca nu or sa schimbe absolut nimic.
Bafta cu USR-ul tau si ce mai e pe acolo.

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa iti iei o poza cu tine, o lipesti acolo si pui stampila pe ea. Iti scrii acolo si un partid cum vrei tu sa se numeasca. happy Ca orice ai vota, este doar apa si pamant. Niciunul nu cauta binele tarii, ci doar buzunarul propriu.
Eram in anii trecuti in timpul alegerilor prin Bucuresti; si membrii unui partid bateau din apartament in apartament; celor care raspundeau le oferea pe langa pliant si un cozonac.
"Vegheati sa nu fie intre voi nimeni curvar sau lumesc ca Esau, care pentru o mancare si-a vandut dreptul de intai nascut." (Evrei.12:16)
Unii isi vand viitorul pentru un cozonac, un mic, bere si sarmale.

| Plato a răspuns (pentru anonimg):

Exact asta vrea mafia sa credem, ca toti sunt la fel, sa ca faca lumea sa nu mearga la vot.
Absenta = jumatate de vot pentru mafia psd, adica iti dai acordul pentru dictatura ce urmeaza sa fie instaurata.

| anonimg a răspuns (pentru Plato):

Si eu sunt de acord sa mergem la vot, chiar daca anulam votul punand stampila pe cel putin doua partide. Pentru ca sarlatanii se folosesc de voturile nefolosite.

| Plato a răspuns (pentru anonimg):

De ce sa anulezi votul?
De ce sa nu votezi pe cineva?

| anonimg a răspuns (pentru Plato):

Ce garantie am eu ca acela pe care il voi alege isi va si indeplini promisiunile?
Trebuie sa am o garantie; si aceasta trebuie sa fie totul sau nimic. Ori va spune ce va face, ori i se va lua absolut toata averea si se va da saracilor. Ori daca nu isi gaseste o alta meserie.
Fara garantie, politica este 1000% inselatorie, coruptie, iubire de bani, putere, si alte rele de felul acesta.
Orice om politic trebuie sa garanteze cu propria avere promisiunile facute. El sa nu fie ajutat de nimeni atunci cand va ajunge in saracie. Iti spun ca in felul acesta Romania va ajuge in fruntea tuturor natiunilor de pe pamant. Pana atunci, totul este doar apa si pamant. Patriotismul politicienilor nu este altceva decat inselatorie -de la cel mai mare pana la cel mai mic. Si nimeni nu ma poate contrazice. Pentru ca dovezile se vad in jurul nostru -chiar si in toata atmosfera.
Eu nu vreau sa vad decat pricipiile biblice: mila, judecata si dreptate. Orice altceva este de la diavolul.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Odata cu rahatul asta de atitudine de anulare a votului esti constient ca trebuie sa renunti si la dreptul de a te plange si de a cere socoteala celor care vor conduce nu?

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Nicidecum. Pentru ca daca nu le voi mai cere socoteala lor, atunci nici ei mie nu imi vor cere socoteala daca le voi incalca legile.
Culmea ironiei este ca nu poti condamna un stat; dar statul te poate comdamna. De aceea parlamentarii cauta sa dea acea lege in care greselile lor sa nu fie condamnate. (Asta ca sa ai idee ce fel de oameni ne conduc.) Eu nu vreau sa fie niciun roman in conducerea europeana, deoarece romanii sunt aceia care pun jugul pe fratii lor. Daca muncesti in strainatate sub conducerea unui roman, te-ai nenorocit pe viata.
Romania este o tara corupta, si mi-este teama ca va duce aceasta coruptie si printre acei membri ai UE care acum sunt curati.
Pe mine statul roman ma ajuta doar atunci cand va face salariile/veniturile din Romania la fel ca cele din UE. (Ca ei -politicienii romani- au salariile UE; dar poporul de rand nu). Astfel de oameni vrei sa votez?
In rest, nu dau doi bani pe toata munca lor. De fapt munca lor este sa-si darame hambarele si sa-si faca altele mai mari -daca vor ajunge in conducerea UE.
Iar daca cineva va zice: "Politicenii romani au facut posibila munca romanilor in strainatate". Dar pentru un ganditor mai profund, lucrul aceasta a dus de fapt la risipirea romanilor (pr)in strainatate; la inmultirea divorturilor, si a nenorocirii pe viata a mii si mii de copii lasati singuri in tara, crescuti straini fata de proprii lor parinti. Stii ca exista copii care nu isi cunosc parintii -sau macar unul din parinti? Si vorbesc de lucrurile acestea care s-au intamplat pe timp de pace, din pricina nevoii de bani; macar daca erau pe timp de razboi ar fi fost altceva.
Daca statul roman nu ar fi fost corupt, astazi fiecare roman ar fi muncit in patria sa, ar fi dormit noaptea acasa si nu prin strainatate inghesuiti ca sclavii in containere sau nevoiti sa doarma 3-4 in camera. Astfel de politicieni mergeti voi sa votati? Unde vedeti voi aici mila, draptate si judecata?
Un politician nu are voie sa aiba un salariu mai mare decat minimul pe economie.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Mentalitate tipica de roman care nu va evolua niciodata. Vrei doar drepturi, obligația de a participa la vot si pe urma de a trage la rapundere pe cei pe care i ai ales ai aruncat-o la cos. Te plangi si nu faci nimic cand ti se ofera dreptul si posibilitatea.

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu vad asa lucrurile cum le descrii tu. Responsabilitatea creste pe masura raspunderii.
Daca votez pe cineva, ce garantie am eu ca imi va merge la fel de bine ca si pe acela care il voi vota?

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Dupa cum spuneam... Mentalitati care tin o societate pe loc. Tu vrei sa ti se dea si atat.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Eu iti recomad daca esti tanar si new stile sa votezi USR, daca esti tanar dar de moda veche sa votezi PNL, iar daca crezi ca indpendenta justitiei este in pericol si merita aparata, sa raspunzi cu Da la ambele intrebari. Succes!

| Plato a răspuns:

Tineretul voteaza pentru Romania Europeana, adica pentru USR+plus!
E vremea progresului, fara hotie ajungem departe. Gata cu bolsevicii, gata cu PCR.
De asemenea, neaparat votam la referendum, de doua ori DA, din tot sufletul.

PNL sau un candidat independent sunt alegeri ok, insa USR+plus ne garanteaza viitorul.
Orice dar nu ciuma rosie: PSD, ALDE, PRU, Pro Romania, UDMR.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Votam cu Diavolul asa a fost mereu de aceea viata noastra e grea https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu UNPR partidul generalilorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PSD sa nu votezi numa =)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

USR plus, bineînțeles

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu votez cu Peter Costea, candidat independent!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Cred ca cu PNL sau USR+plus.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Votez cu PNL. ‘)

| laeimbrea a răspuns:

USR plus xD

| Conte22 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa votezi cu PNL, pentru ca sunt seriosi, de incredere si sunt vazuti foarte bine la nivel European. In plus, Siegfried Muresan este un tanar politician de foarte mare succes, destept si care isi ajuta mult tara in Parlamentul European. (Nu sunt liberal, e doar o parere personala). Si, da, mergi la vot si convinge-i si pe altii sa o faca. Este spre binele tuturor!