| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma puteti ajuta ma intereseaza legea cum trebuie sa semnalizezi cand intri in sensul giratoriu cu masina (intrari, iesiri tot ceea ce trebuie sa faci) pentru ca nu am gasit aceasta lege si imi trebuie neaparat.
Multumesc Anticipat

3 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Conform Codului Rutier, participantii la trafic sunt obligati sa semnalizeze intentia de schimbare a directiei cu 50 m inainte de a o efectua.

| 220V a răspuns:

Ii simplu, cand vrei sa intri intr-un sens giratoriu cedezi trecerea la toti care vin din partea stanga, daca sensul giratoriu are cel putin 4 iesiri si tu vrei sa iesi pe prima, adica aia din dreapta, te incadrezi cu masina pe margine sensului giratoriu si semnalizezi dreapta, daca iesi pe 2 sau 3 te incadrezi spre interiorul sensului giratoriu si bineinteles tu ai prioritate in sensul giratoriu fata de orice masina care vrea sa intre in sens, in afara de alea speciale (politie, salvare etc) care trebuie sa le cedezi trecerea daca sunt in misiune. Sper ca ai inteles cat de cat

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sensul giratoriu, fiind obligatoriu, in principiu, nu ai de ce sa semnalizezi stanga, ci, doar dreapta, daca ai intentia sa iesi din el spre dreapta. Cand, insa, in sensul giratoriu se intalnesc mai multe artere foarte mari, semnalizezi stanga pentru ca cei care iti dau prioritate sa stie incotro te duci (daca intentionezi sa intri pe artera de unde vin ei, macar au timp sa intre; nu-ti mai dau prioritate).