Întrebare recomandată | BadGirl28 a întrebat:

Daca o constructie facuta exact pe miejda(miezunie)poate sa aiba acoperisul panta in spre vecin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal, conform actualului Cod civil, trebuia sa existe o distanta de cel putin 60 cm fata de limita proprietatii.
Poate avea acoperis in panta doar daca apa de ploaie nu se scurge pe terenul vecinului ori daca acesta accepta, printr-un act autentic, altfel nu poate avea. Conform Codului civil trebuie ca picatura de ploaie sa cada pe terenul tau, nu este voie sa cada pe terenul vecinului.
De altfel mai este si problema vederii spre proprietatea vecinului, daca ai ferestre spre el. Fara acceptul lui acestea nu pot fi la distanta mai mica de 2 m fata de proprietatea vecina.

3 răspunsuri:
| YoIustin a răspuns:

Ii montezi un jgheab si nu o sa ai probleme.

| Stancu_Alin_1979 a răspuns:

Sau ar mai fii posibilitatea sa poui un scoc si atunci nu ar mai trebuii sa aiba ceva de comentat...

| Marin_2741 a răspuns:

Da se poate cu o conditie peretele de pe mizuina sa fie mai inalt decat acoperisul cu30/40 cmiar intre acoperis si peete semonteaza jgheabul