| Bbbbbbbbbgfddd a întrebat:

daca un baiat arata un videoclip a alti baieti si spune ca in videoclip el intretine relatii sexuale cu o anumita fata dar in videoclip nu e fata care spune el ca e, si videoclipul devine viral si fata merge la politie, baiatu care a mintit poate sa pateasca ceva? Pentru ca a facut fata de rusine.Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate fii amendat si fortat sa dea jos acel video.
Daca fata il da in judecata, poate sa obtina chiar si bani multi, pentru ca i-a defaimat reputatia.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur, poate lua o amenda usturatoare. Si se va face ancheta pentru a se afla cine e fata, fiindca daca e minora, pornografia cu minori este fapta penala.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta fetei. Daca aceasta este minora respectivul poate fi acuzat de pornografie infantila, conform Codului penal, citez:
"ART. 374. Pornografia infantilă
  (1) Producerea, deţinerea, procurarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
  (1^1) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se pedepseşte şi îndemnarea sau recrutarea unui minor în scopul participării lui în cadrul unui spectacol pornografic, obţinerea de foloase de pe urma unui astfel de spectacol în cadrul căruia participă minori sau exploatarea unui minor în orice alt fel pentru realizarea de spectacole pornografice.
  (1^2) Vizionarea de spectacole pornografice în cadrul cărora participă minori se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă."