| FreaxxKid a întrebat:

Buna TPUhappy(dau funda)! Daca tatal meu este in inchisoare eu pot sa imi fac pasaport fara acordul lui si doar cu acordul mamei si de la el va trebui sa aduc doar o dovada ca e in inchisoare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sa-ti faci, pentru obtinerea unui pasaport de catre minor trebuie acordul ambilor parinti, conform art.17 din Legea nr.248/2005, citez:
"ART.17.(1) Minorilor cetateni romani care nu se afla in una dintre situatiile de suspendare a exercitarii dreptului la libera circulatie in strainatate li se elibereaza pasapoarte simple sau pasapoarte simple electronice in urmatoarele conditii:
a)in cazul minorului care nu a implinit varsta de 14 ani, numai la cererea ambilor parinti, a parintelui supravietuitor, a parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau, dupa caz, a reprezentantului legal;
b)in cazul minorului care a implinit varsta de 14 ani, la cererea acestuia, numai cu acordul ambilor parinti, a parintelui supravietuitor, a parintelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau, dupa caz, a reprezentantului legal.
(2)Emiterea pasaportului simplu sau a pasaportului simplu electronic pentru minor, in situatia in care exista neintelegeri intre parinti cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre parinti se afla in imposibilitatea de a-si exprima vointa, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 17^1 alin. (1) lit. e), se efectueaza numai dupa solutionarea acestor situatii de catre instanta de judecata, care se pronunta in conditiile legii."
Numai bine!

2 răspunsuri:
| bebesan a răspuns:

Da, avand in vedere ca esti minora iar el nu este decazut din drepturile parintesti iti trebuie o procura si din partea tatalui... o declaratie semnata de el cher din inchisoare, stiu deaorece am o prietena care a vrut sa plece in anglia cu copilul si nu a putut sa plece pana nu i-a facut sotul cu "subsemnatul" ca poate sa plece cu el

| Vuitton a răspuns:

Evident,daca ai dovada ca el este in inchisoare si ai si acordul mamei tale, in unele cazuri se insista si se merge in inchisoare la tata. si se cere permisiunea.