| Syrten a întrebat:

Buna TPU!
De cate ori pe an trebuie ca firma sa iti acorde echipament de protectie? Sau la ce perioada au obligația de a iti da altul?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ninuku a răspuns:

Comform legii firma nu este obligata sa iti dea alt echipament decat atunci cand se deterioreaza.
Legea 319/2006
Art. 13. - În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
s) să acorde obligatoriu echipament individual de protecţie nou, în cazul degradării sau al pierderii calităţilor de protecţie.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Echipament de protectie trebuie sa primesti ori de cate ori este nevoie.
Daca echipamentul s-a deteriorat si nu mai prezinta siguranta, si atunci trebuie schimbat.