| Valeennavoleena65 a întrebat:

Buna TPU! Este adevărat că când pleci din centru de plasament la 18 ani primeşti o bursă de ajutor social sau ceva de genu? Eu sunt la asistent maternal şi aceasta mi-a zis că o să
primesc bani în valoare de 80 de milioane timp de câțiva ani, e adevărat?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durata depinde daca-ti continui sau nu studiile.
La Asistenta Copilului poti afla durata si cuantumul ajutorului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Dacă continui studiile, da.

| Catrice a răspuns:

Poate dacă strângi toți banii ajungi la suma aia la finalhee hee

| mi25 a răspuns:

Cine-ti da 80 de milioane? Crezi ca statul te face milionar?

| ValentinMihai78 a răspuns:

Acest lucru trebuie aflat doar de la Direcția de protecția copilului, asistență socială. Plecarea dintr-un centru social, înseamnă în primul rând, o abandonare a statului român față de copii abandonați. Acești copii pot primi o locuință în chirie, dar au obligația de a se întreține singur. Trebuie să lucreze, iar suma acea de bani, dacă o primesc, presupune și obligații. Succes în viață!

| CL0SED a răspuns:

Pentru a obține informații precise despre politicile sociale specifice țării tale și despre beneficiile disponibile pentru tinerii care părăsesc centrul de plasament, îți recomand să consulți autoritățile competente în domeniu, cum ar fi serviciile sociale sau organizațiile care oferă suport tinerilor care trăiesc experiența plecării din centrul de plasament. Acestea pot furniza informații detaliate despre drepturile tale și despre sprijinul disponibil după ce părăsești centrul de plasament.