Întrebare recomandată | AndraaAnd a întrebat:

Exsista undeva stipulat in lege ca nu se face raport de evaluare profesionala daca revii din concediul de crestere copil in luna octombrie a anului? La sfarsitul anului nu ti se poate face raport de evaluare daca ai lucrat doar 3 luni din an? Dau Funda happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere expresa.
In Legea nr.188/1999, Statutul functionarilor publici, se prevede ca este necesar un calificativ de cel putin "bine", pe ultimii 2 ani calendaristici, pentru prezentarea la examenul de grad.
Interpretand logic aceasta prevedere legala rezulta ca este necesar sa ai lucrat ultimii 2 ani calendaristici ori trei luni nu reprezinta un an calendaristic.
De altfel se poate aproba promovarea rapida, atunci este necesar doar calificativul pe 1 an calendaristic.
Este o interpretare juridica si pot exista si alte pareri, decizia este a sefului institutiei din care face parte functionarul public.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Evaluarea se face la un an de zile.
Pa, pa.

evenso
| evenso a răspuns:

Test test

evenso
| evenso a răspuns:

Test

| MaTrIx8378 a răspuns:

Nu exista nici-o lege

| Sănduțța a răspuns:

Nu cred ca exista

| AaNdYy a răspuns:

Nu stiu

| AaNdYy a răspuns:

Nu cred

| s3v3n7 a răspuns:

Cred ca da!

| Sabo94 a răspuns:

Nu