| wLt a întrebat:

Bună TPU.
În urmă cu puțin timp am fost și l-am condus pe un prieten acasă pentru că îi era frică să meargă singur. Pe drum ne-au oprit niște polițiști și ne-au luat datele. Am întrebat motivul și ei mi-au răspuns că cică era oră târzie și ce căutăm la ora aia afară.
Precizez că nu aveam buletinele la noi, le-am și spus că(virgulă) conducem un prieten acasă și apoi ne retragem.
Ce se poate întâmpla? Ne-a scris datele într-un carnet și a zis că verifică în stație.
Mulțumesc pentru atenție! O seară plăcută.

Răspuns Câştigător
| qRazvII a răspuns:

Aste`s prostii frate happy
Pai eu in fiecare dimineata cand este zi de scolo ma duc la cafea la bar in oras si mie mi le-au luat de 2 ori dupa s`au plictisit vor sa te sperie m`au amenintat ca le trimite la director si ca trebuie sa ma sanctioneze cu scaderea mediei la purtare si alea alea
Vezi daca nu au ce face, lipsa de ocupatie, saraci se mai plictisesc si ei trebuie sa-i intelegem laughing
Bafta happy

| wLt explică (pentru qRazvII):

Da frate, ce mai poliție, dacă s-a ajuns să-ți "ciordească" datele că-s ei plictisiți, e clar, sincer, sunt destul de speriat, având în vedere că acum ceva timp mi s-au mai luat, dar nu pentru o infracțiune, a chemat cineva poliția și nu știa unde stă un vecin, le-am spus eu și mi-au luat datele mie și unui prieteni laughing.
Mersi fain de răspuns. Baftă!:3

| Oana92 a răspuns (pentru qRazvII):

Daca te gasesc in bar/cafenea in timpul orelor de curs poti sa fii exmatriculat! Rau au facut ca doar te-au amenintat si nu au fost la scoala...

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu ti se va intampla nimic. Oricand politia poate sa iti ceara sa te legitimezi. Mi s-a intamplat de nenumarate ori. Au verificat prin statie si gata, nu aveau nici o intentie rea. Atat ca fiind ora tarzie erau atenti la hoti, pesti, etc. nu la voi. Observ ca tu crezi ca daca ti se iau datele ti se face un rau. Nu e adevarat. Verifica, vede ca e in regula, pa. Salut.

| Oana92 a răspuns:

Orice politist sau jandarm are dreptul sa te legitimeze fara a-ti da alte explicatii. Nu trebuie sa faci neaparat ceva rau pentru ca ei sa te legitimeze, acestea sunt verificari normale. Plus ca intuiesc faptul ca esti si minor si e normal sa te intrebe ce faci noaptea pe strada.

Iar tu esti obligat sa le prezinti cartea de identitate sau datele tale(nume, cnp) daca nu ai c.i. la tine.

Nu ti se va intampla nimic, ei vor verifica datele si iti vor spune la revedere.

| wLt explică (pentru Oana92):

Ok, mulțuimesc frumos Oana de răspuns!
Un an nou fericit!

| wLt explică (pentru wLt):

Mulțumesc*

| Oana92 a răspuns (pentru wLt):

Cu drag, poti sta linistit ca nu ti se intampla nimic. Un an fericit si tie happy

| Madesz a răspuns:

Doar vrea să va sperie laughing laughing Nu-i panică, man laughing happy

| wLt explică (pentru Madesz):

laughing Ce țigani frate, de asta urăsc uneori RO. laughing

| Sellak a răspuns:

Eu am ajuns in stagiul in care politistii din cartier de la mine cand ma ne vad la scara seara/noaptea si ne cer datele le zic ca cateva pagini inapoi si copiaza de acolo laughing Sau pur si simplu ne vad si pleacalaughing
Sunt controale de rutina, ei trebuie dimineata cand ies din tura de noapte sa raporteze ceva, asa ca 2 3 ore iau si ei cateva date de la cine prind pe strada si dupa se baga intr-o parcare si dorm sau joaca carti laughing.N-ai de ce sa-ti faci griji, e un simplu control.