| saresipiper a întrebat:

Buna TPU, intreb in pe cine stie legea, ajutati va rog.
Practic problema e asa, am o casa contruita pe terenul meu pentru care am obtinut aprobarea cu mare scârbă a mătușii mele care are terenul de vizavi de casa mea.
Bun, ea acum vrea sa-si faca gard de 2 metri la nici 50cm de casa mea, anuland practic scopul pentru care mi-am facut casa(am vrut o locuinta la soare, imbolnavindu-ma de la mucegaiul din casa veche).
Este legal sa isi faca gardul atat de inalt pe terenul ei? Eu n-o sa mai am pic de lumina...va fi ca la puscarie si ea toata viata mi-a facut lucruri rele...a fost placerea ei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In plus de ce ti-am raspuns pe privat iti mai citez si prevederile privind ferestrele:
"ART. 615. Distanţa minimã pentru fereastra de vedere
(1) Este obligatorie pãstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrãdit sau neîngrãdit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrãri ce ar fi orientate cãtre acest fond.
(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrãri neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţã mai micã de un metru.
(3) Distanţa se calculeazã de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, dupã caz, pe linia exterioarã a balconului, pânã la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrãrilor neparalele, se mãsoarã tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrãrii de linia de hotar şi pânã la aceastã linie.
ART. 616. Fereastra de luminã
Dispoziţiile art. 615 nu exclud dreptul proprietarului de a-şi deschide, fãrã limitã de distanţã, ferestre de luminã dacã sunt astfel construite încât sã împiedice vederea spre fondul învecinat."

Bula
| Bula a răspuns:

Gardul trebuie facut cu respectarea legii (Codul Civil si norativele in constructii.
In principiu, nu este admisa nici o constructie care
- acopera lumina naturala (soarele)
- nu permite ridicarea unei schele de constructie langa marginea stresinii (minim 1.20m).
- nu are autorizatie de constructie
Gardul fiind comun, se construieste cu acordul vecinilor (si preferabil pe cheltuiala amandurora).
Ca urmare, daca nu intelege cu vora bua, se poate reclama construirea acelui grad, la primarie.

| Wr3nch a răspuns:

Si din moment ce toata viata ti-a facut lucruri rele de ce nu ai vandut terenul ca sa iti faci casa altundeva?

| saresipiper explică (pentru Wr3nch):

Nu judeca te rog, situatiave f complicata financiar si nu asta era intrebarea