| Nelly07 a întrebat:

La 18 ani ai voie sa pleci de acasa si sa-ti vezi de cariera chiar daca parintii nu sunt de acord?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, deoarece ai devenit major si ai dobandit capacitate de exercitiu deplina, respectiv poti sa-ti exercitii toate drepturile si sa-ti indeplinesti obligatiile in nume propriu si fara interventia parintilor.

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Da, la 18 ani ești major și ai dreptul să pleci și să-ți iei viața în mâini.

Nu uita însă că este o armă cu două tăișuri, pentru că nici părinții nu mai sunt obligați să te susțină în vreun fel, așa că dacă vei pleca vei fi pe cont propriu.

Cam ce "carieră" speri să ai la 18 ani? Din ce crezi că vei putea să te întreții, să-ți plătești chirie, facturi, mâncare, haine, studii? Ai plătit vreodată o factură la gaze?

| Lostlyric a răspuns (pentru johnnny123):

Probabil ca nu. Dar a vazut la ai lui: scoti plicul din cutia postala, te chinui sa-l desfaci cu unghia, privesti totalul, bagi o grimasa - ce poate fi atat de greu? Restul, sunt detalii.

| cristimihailov a răspuns:

Desi eu as merge la facultate in locul tau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai împlinit 18 ani poţi face orice este legal fără a mai cere acordul părinţilor!

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Nu ai terminat nici facultate si sigur nu cunostii vreo meserie, iar tu vrei deja sa pleci de acasa sa ti faci o cariera... poate o cariera la capsuni in Spania.
Cautati un loc de munca, continua studile si dupa ai mai multe sanse la o cariera si la un salariu bunicel avand in vedere in ce tara traim si economia ei.

| Nelly07 explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Da, vreau sa fac intai facultatea, dar intrebam deoarece nu ma inteleg prea bine cu ai mei, aveam de gand ca la 18 ani sa pot sa ma duc sa stau cu bunica (oricum are si ea nevoie de un ajutor; nu am de gand sa o bag la un azil).

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru Nelly07):

Foarte empatic si frumos din partea ta.
Iti doresc sa ajungi departe, ai o gandire pizitiva, dar incearcacsa te intelegi bine si cu partinti tai, nu cred ca ti vor raul.

| Nelly07 explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Multumesc! Va multumesc tuturor!

| mlfz13 a răspuns:

Da, esti major, vaccinat si responsabil de absolut toate actiunile tale.

| nimenisinimik a răspuns:

Doar daca vrei sa fi Peste, da nu zodie.

| laurentiavl a răspuns:

Atunci cand o persoana implineste 18 ani, aceasta este majora, iar legal aceasta poate sa bea, sa fumeze si sa conduca un automobil, etc.
Parintii tai nu mai au nici o ''putere'' asupra ta. Esti liber sa zbori din cuib si sa faci ceea ca vrei.
Insa...ar trebui totusi sa-i faci pe parintii tai sa cada de acord cu tine inainte de a interprinde ceva, pentru ca asa va fi cel mai bine.