| Matei_Bianka_1995 a întrebat:

Buna TPU.M-am decis sa merg in Cipru la o matusa, dar mama mea este plecata in Germania eu locuiesc cu tatal meu. Am nevoie de procura amandurora dar este necesar sa fie ambii prezenti la notar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minor ai nevoie de declaratia (nu procura) ambilor parinti dar nu-i nevoie de o declaratie comuna, fiecare poate da declaratia separat. Tatal tau o poate da la orice notar public din Romania iar mama ta la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Germania.
In declaratie trebuie sa-si de acordul sa pleci in Cipru si sa indice acelasi insotitor major.
Daca esti major n-ai nevoie de declaratie si insotitor.