| Elial a întrebat:

permisul de conducere se poate lua de la 16 ani in categoria, sau numai de la 18 ani?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici:
Persoana care solicita examinarea pentru obtinerea permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

sa aiba varsta de cel putin 18 ani, cu urmatoarele exceptii:
cel putin 16 ani, pentru subcategoriile A1 si B1;
cel putin 21 de ani, pentru categoriile D, D+E, Tb si Tv si subcategoriile D1 si D1+E;
sa fie apta din punct de vedere medical si psihologic pentru conducerea pe drumurile publice a autovehiculelor din categoriile si subcategoriile pentru care solicita examinarea;
sa faca dovada absolvirii cel putin a cursurilor primare, precum si a pregatirii teoretice si practice, realizata prin cursuri organizate de unitati autorizate pentru categoriile sau subcategoriile pentru care solicita examinarea;
sa faca dovada ca domiciliaza sau ca are resedinta pe raza de competenta a Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor Bucuresti unde solicita sa fie examinata.
Persoana condamnata prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru comiterea unei infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie, ultraj sau furtul unui autovehicul poate fi admisa la examenul pentru obtinerea permisului de conducere sau a brevetului de conducator, in conditiile prevazute la art. 103 alin. (1) lit. a) si b) din O.U.G. 195/2002.
Sursa: http://www.politiaproximitate.ro/permis_conducere.html
Pa, pa.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere se poate obtine permis pentru subcategoriile A1 si B1 de la 16 ani, cele mai multe de la 18 ani si unele de la 21 ani. La toate se poate incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte de implinirea varstei. Pentru cele incadrate la categoria moped nu este nevoie de permis, doar de certificat de absolvire a unui curs de legislatie rutiera. Numai bine!

| Minks a răspuns:

Poti obtine permisul de conducere pentru categoria B1 (aici se incadreaza masini cu masa de PESTE 400 kg dar nu mai mare de 550kg, cu motorul de capacitate peste 45cmc )

| 21ACCESS a răspuns:

In categoria B doar de la 18 ani.

| kidulinha a răspuns:

Pentru scuter, poti sa-ti iei permis de la 16 ani. Si mai nou, s-a inventat o masinuta mica, adica cu putere mica. si poti sa-ti iei carnetul de conducere pentru masinuta aia speciala pentru minori, dar trebuie sa ai 16 ani impliniti. big grin:*
Masini normale, motociclete, camioane etc doar de la 18 ani in sus :*
Hope to help.

| MarianFCD a răspuns:

Din pacate de la 18 ani abia. poti incepe insa scoala de la 17 ani si jumatate. Eu iti urez mult succes, si eu d-abia astept!

| SmoKKe19 a răspuns:

De la 16 ani in America happy

| ILoveSKRILLEX a răspuns:

În America la 16 dar numa obţi permisul, numai de la 18 ani ai voie să conduci

| Alberto_3830 a răspuns:

B2 de la 16 ani daca nu ma insel...si conduci gandacei din aia mici.
Nu ma refer la smarturi sau panda...din alea fara schimbat-or daca nu ma insel.