| Tanner a întrebat:

Pot sa am cetatenie canadiana?
Bunicul:1984-1995(locuit in Canada) are cetatenie.
Bunica(1989-1995) are cetatenie.
Mama(1989-1995) are cetatenie.
Tata(1881-1995) NU are cetatenie caci a plecat pana sa o primeasca.Ar fi trebuit sa mai stea un an si jumatate deci NU are.
Pe mine ma cheama dupa tata.Nu am numele de familie al mamei
INTREBAREA:Ar trebui sa am cetatenie? Pot sa o cer? Daca nu este schimbarea numelui in cel al mamei de ajutor? FUNDA! De preferat sa raspunda cineva in domeniu, nu imi trimiteti link uri caci vreau un raspuns concret.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In principiu tu si mama ta trebuie sa depuneti o cerere pentru reintregirea familiei (mama ta te sponsorizeaza pentru a lua cetatenia canadiana, deoarece ea este cetatean canadian, in esenta).

Te-as sfatui ca punct de start aici, ai si un exemplu:

http://www.cic.gc.ca/english/resources/tools/fees/imm/family.asp

| Tanner explică (pentru cristimihailov):

Sponsorizeaza cu ce?

| Tanner explică (pentru Tanner):

Adica cu ce scop?

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Asa se cheama procesul imigrational. Nu este sponsorizare de tip sportiv.

Practic mama ta spune ceva de genul: iata, eu cetatean canadian, naturalizat (nu nascut) vreau ca fiul meu sa devina cetatean canadian de asemenea deoarece ii doresc un viitor aici, in canada.

Si completeaza niste formulare, da niste bani, etc. Procesul nu este unul rapid, sa depui actele si sa te trezesti a doua zi ca esti chemat sa faci poza pentru pasaportul canadian.

Procesul dureaza luni (poate ani) daca canadienii au cumva limite la numarul de vize de acest tip pe care pot sa le dea anual.

Tot acest proces implica si bani. Se platesc taxe la departamentul de imigratie, la statu canadian, etc. In plus sunt si o serie de conditii de indeplinit.

Repet, nu e un proces usor. Puteti sa il faceti singuri sau mai recomandat cu ajutorul unei persoane specializate (avocat sau agent). Oricum ar fi vorbeste cu mama ta, ca ar trebui sa stie in mare ce sa faca.

Raspunsul clar la intrebarile tale nu il vei gasi pe acest site, deoarece astia de pe aici in general majoritatea se invart in Romania si nu par sa fii depasit liceul (majoritatea, nu toti).

Te-as sfatui sa te apuci un pic de documentare inainte (pornesti de la linkul pe care ti l-am dat) si sa incerci sa intelegi procesul sau sa te familiarizezi cu expresiile folosite.

Ti-as sugera sa te inscrii pe niste forumuri ale romanilor din canada si sa te apuci sa le citesti un pic. Nu ai ce sa faci, trebuie sa investesti putin timp in asta.

Apoi eventual ai putea sa pui intrebari pertinente (nu de genul: sunt mutulica, ce sanse am?) pe acele forumuri. Chiar primesti raspuns...

Daca te-am ajutat... loveste-ma te rog cu funda...