Întrebare recomandată | Catalin_Robert_1990 a întrebat:

Buna TPU.Sora mea are nevoie de cazier.Dar ea este in Italia si nu poate merge in Romania pentru al scoate.Eu merg in Romania de sarbatori.Intrebarea este: Eu ca frate ii pot scoate cazierul de la politie?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Se numeste procura "speciala" pentru ca se indica in procura exact motivul pentru care se da procura, nu este vreun model special de procura, ci una ca oricare alta. Asa se numesc acum, inainte se putea da procura generala cuiva sa faca ala tot ce vroia in numele tau dar acum nu se mai accepta decat o procura speciala, in care se precizeaza un singur motiv exact, pentru cat timp e valabila (inainte putea fi pe termen nelimitat, acum nu mai e asa). Daca sunteti aproape de vreo sectie consulara sora ta poate cere cazierul si prin consulat, nu e nevoie sa mearga in tara sau sa mergi sa i-l ceri tu. Pentru certificatul de nastere al ar trebui sa-ti dea alta procura speciala. Pentru ca sunt chestii complicate, cel mai sigur dati un telefon la consulat, ei va vor spune sigur procedurile exacte pentru toate si pasii de urmat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, il poti scoate, in baza unei procuri speciale date de sora ta, autentificata de o reprezentanta diplomatica a Romaniei din Italia(Ambasada ori Consulat), in care sa se specifice expres ca este pentru obtinerea si ridicarea cazierului judiciar.

| Catalin_Robert_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Procura speciala. te poti explica mai binehappy poate si la un notar public italian si eu sa o traduc in Romania

| Ioandelasal a răspuns (pentru Catalin_Robert_1990):

Da, se poate si de la un notar italian. Am spus de la reprezentanta diplomatica fiindca nu mai trebuie tradusa si legalizata semnatura traducatorului, care iarasi costa. De altfel va trebui sa traduci in italiana si certificatul de cazier judiciar si sa legalizezi semnatura traducatorului.
Ce mai vrei sa-ti explic?

| mixxjim a răspuns (pentru Catalin_Robert_1990):

Se numeste procura "speciala" pentru ca se indica in procura exact motivul pentru care se da procura, nu este vreun model special de procura, ci una ca oricare alta. Asa se numesc acum, inainte se putea da procura generala cuiva sa faca ala tot ce vroia in numele tau dar acum nu se mai accepta decat o procura speciala, in care se precizeaza un singur motiv exact, pentru cat timp e valabila (inainte putea fi pe termen nelimitat, acum nu mai e asa). Daca sunteti aproape de vreo sectie consulara sora ta poate cere cazierul si prin consulat, nu e nevoie sa mearga in tara sau sa mergi sa i-l ceri tu. Pentru certificatul de nastere al ar trebui sa-ti dea alta procura speciala. Pentru ca sunt chestii complicate, cel mai sigur dati un telefon la consulat, ei va vor spune sigur procedurile exacte pentru toate si pasii de urmat.

| Zenithf a răspuns:

Poate obtine si prin posta, dupa cum se vede aici: http://toronto.mae.ro/index.php?lang=ro&id=66450
Dar dureaza foarte mult, asa ca tot mai bine este prin procura - mandatand o persoana aflata in tara.

| Catalin_Robert_1990 explică:

Da...cu procura e cel mai sigur.App certificatul de nastere ala noi tot cu procura pot sa il scot nu?

| MihaiPopirlan a răspuns:

Nu poti..trebuie sa mearga ea ca sa dea declaratie precum ca a fost scos sau o semnatura.dar daca ai buletinul iei actele etc..ar merge..acum depinde de ce zic politistii.Bafta,o sa ai nevoie!