| FlorinBotezan10 a întrebat:

Bună TPU, vin la voi cu o întrebare. Va rog sa îmi raspundeti cei care știți. Bunica mea are 65 de ani și pe cartea de munca nu are decât 8 ani. A fost la casa de pensii pentru pensia minima de 1280 de lei și acolo i s-a spus ca nu se încadrează. Eu va întreb pe voi, poate sau nu vor ei? De încadrează la acea indemnizatie sociala? De 1280 de lei sau nu? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca bunica ta nu are dreptul la pensie, deoarece nu are stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Indemnizatia sociala pentru pensionari este o suma care se acorda pensionarilor (cei care au stagiul minim de cotizare) si la care din calcul rezulta o suma mai mica decat pensia minima, in prezent aceasta este de 1.281 lei.
Bunica ta sa mearga la primaria localitatii de domiciliu ca sa afle daca indeplineste conditiile pentru a primi ajutor social.

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

Posibil trebuie sa mergi la asistenta sociala pentru indemnizația sociala.