| meseriasul88 a întrebat:

Buna TPU vreau sa va intreb ceva. eu lucrez de trei ani la o firma si vreau sa demisionez as vrea sa stiu daca am dreptul la somaj sau nu altii imi spun ca am daca e trecut de un an altii zic ca nu. as vrea sa imi spuneti si voi o parere daca da sau nu va multumesc mult

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.76/2002 nu ai dreptul la somaj daca iti dai demisia, citez:
"ART.17.(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
  a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;"

| matrix100 a răspuns:

Asa cum ti-a spus loandesal nu ai dreptul la somaj daca iti dai demia, ca sa ai dreptul la somaj trebuie sa te de-a ei afara, tu respectanduti atributiile de serviciu, adica sa nu fie vina ta. Deci ei trebuie sa desfiinteze postul respectiv pe care esti angajat. Si este o conditie pe care nu o stiu exact (ceva de genul in ultimii doi ani trebuie ai lucrate minim 12 luni). Succes