| Ghivici a întrebat:

Bună tuturor, am buletinul expirat, iar tatăl meu care era proprietarul domiciliul pe care îl aveam in buletin a decedat de curând, nu ne putem ocupa de actele de succesiune moment, iar eu nu știu cum as putea sa fac că să îmi fac buletinul in această situație. Știe cineva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri se procedeaza conform art.28, alin.(1), lit.c) din OUG OUG nr. 97/2005, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 28
  (1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu:
  a) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ;
  b) declaraţia scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau persoană juridică, de primire în spaţiu, însoţită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a) sau, după caz, la lit. d);
  c) declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil cu destinaţie de locuinţă şi faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevăzute la lit. a) şi b);"

| eliancodrut a răspuns:

Mama traieste?

| eliancodrut a răspuns:

Te-am intrebat daca mama ta traieste, deoarece, daca ea traieste, ea este coproprietara locuintei, chiar daca nu este trecuta in documentul proprietatii de domiciliu. Poate sa mearga ea cu tine la Evidenta populatiei.