| RedSaint2118 a întrebat:

Bună tuturor, am o intrebare pentru permisul A, Si am 24 de ani.

Deci să vă explic inainte,
Am trecut examinul si Am luat permisul B in franta in 2022/29 aprilie,

Intrebarea mea este aceasta :

Pot trece direct permisul A in Romania?

Si trebuie să mai trec examinul theoretic? Pentru Permisul A.(pentru ca ăm trecut codul Theoretic B

si examinul pentru permisul B)

Sau pot trece doar examinul practic A?

Vă multumesc din avans pentru răspunsurile voastre

Cu drag.

-Asher

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria A este pentru motocicletele mari si pentru a obtine aceasta categorie trebuie sa faci scoala de conducere si sa sustii examinarea, respectiv proba teoretica (sala) si proba practica (parcurgerea unui traseu in poligon si conducere prin oras).
Se poate obtine de la 24 de ani.

| RedSaint2118 explică (pentru Ioandelasal):

Vă multumesc pentru răspunsul vostru vă sunt foarte recunoscător,

Şi cit costa aproximativ?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RedSaint2118):

Nu stiu, nu m-a interesat niciodata.
Intreaba la o scoala de conducere care pregateste pentru categoria A.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai 24 ani poți obține categoria A dar pentru asta trebuie sa faci acolo și să dai examenele

| RedSaint2118 explică (pentru suntserios):

Iți mulțumesc pentru răspunsul tau, iți sunt foarte recunoscător, atunci inseamnă că pot obține permisul in Romania, ca in franța mi se cere să trec mai inainte permisul A2 apoi dupa 2 ani pot lua permisul A, si cred că nu merită sa pierd 2 ani cand pot să mă duc in Romania să il iau in mai puțin timp nu esti de accord cu mine?

| suntserios a răspuns (pentru RedSaint2118):

In Romania daca ai 24 ani impliniti poti lua direct A