| acidelic a întrebat:

Buna tuturor, aveti idee cat dureaza reinnoirea buletinului la sectia de politie? Mie mi-au scris pe foaie 30 zile si dureaza extrem de mult...
Oare se poate afla online cand e gata?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin art.4, alin.(5) din L.55/2020 a fost prelungita valabilitatea cartii de identitate care expira in perioada cat este stare de alerta, cat si 90 de zile dupa incetarea acesteia.
Asa fiin CI actuala este inca valabila, noi fiind in starea de alerta si poate fi folosita oriunde.
Din cate stiu nu se poate afla online cand CI este gata, te duci la SPCLEP atunci cand ti-au spus la depunerea actelor.

| acidelic explică (pentru Ioandelasal):

Pai mie la banca mi-au spus ca nu pot folosi buletinul expirat. Si eu stiam de 90 zile dupa expirare

| Ioandelasal a răspuns (pentru acidelic):

Du-te si spune-le sa citeasca ce ti-am indicat.
Probabil functionara nu stie aceasta prevedere legala.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, vad ca noua lege spune 30 de zile, dar se poate prelungii cu inca 15.
https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-buletin-expirat-2878059

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce te doare?
daca ala vechi inca nu ai expirat atunci ai buletin
daca nu, cere buletin temporar, chiar poti sa le si freci ridichea daca nu ti-au dat fara sa ceri

| acidelic explică (pentru Zuzu1991):

Nu mi-au dat, buletinul e expirat nu-mi pot deschide cont la banca. Fara cont bancar nu ma pot angaja, fara munca mor de foame...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru acidelic):

Mergi si urla dupa buletin temporar

militienii din tara asta sunt PUTORI LENESE, nu stii ce drepturi ai, te lasa si sa mori de foame decat sa munceasca pentru ca ti-au spus care e treaba

| Sophieka a răspuns:

Atat dureaza de obicei, 30 de zile!