| Ciubalalau2909 a întrebat:

Buna tuturor, cineva mi-a lasat in casa 15grame de drog cristal doar sa imi faca rau, politia le-a gasit in casa, cum pot demonstra ca nu sunt ale mele? Risc sa fac puscarie? Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea demonstra ca nu este al tau doar aratand si dovedind ca altcineva ti le-a plasat, fara ca tu sa ai cunostinta.
Altfel n-ai cum dovedi, se presupune ca tot ce ai in casa este al tau, bineinteles pana la proba contrara.
Si daca este adevarat ce spui doar o cunostinta putea s-o faca, nu cred ca intrat cineva prin efractie.
Si poti sa fii condamnat la inchisoare, depinde de infractiunea la care vei fi incadrat.
Conform L.143/2000, rep. în 2014, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
ART.4.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani."

| Ciubalalau2909 explică (pentru Ioandelasal):

Da,asa este o persoana cunoscuta, dar cum sa demonstrez ca ea lea pus...risc inchisoarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ciubalalau2909):

Ti-am spus ca este nevoie de probe, altfel risti sa te acuze de inducererea in eroare a organelor judiciare, conform Codului penal, citez:
"ART.268.Inducerea în eroare a organelor judiciare
  (1) Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârşirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, în scopul de a dovedi existenţa unei fapte prevăzute de legea penală ori săvârşirea acesteia de către o anumită persoană, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Nu se pedepseşte persoana care a săvârşit inducerea în eroare a organelor judiciare, dacă declară, înainte de reţinerea, arestarea sau de punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva celui faţă de care s-a făcut denunţul sau plângerea ori s-au produs probele, că denunţul, plângerea sau probele sunt nereale."