| Crisvio a întrebat:

Bună, tuturor! Mă adresez celor care și au echivalat studiile terminate în UK la noi în România. Fratele meu a susținut examenul BTEC LEVEL 3, care după spusele lui este echivalentul bacului. Astfel, pentru a se echivala la noi am consultat site ul CNRED, dar mai rău am fost băgați în ceață! Din ce am citit pe site pentru studiile din UK nu este nevoie de apostila și nici supralegalizarea actelor. Îmi poate confirma cineva acest lucru, vă rog? Noi am tradus și legalizat actele în România și vrem să știm dacă este nevoie de ceva în plus. Am încercat să iau contact cu cei de la CNRED dar degeaba, fără răspuns.
Mulțumesc atincipat!

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu despre Romania, dar in Olanda bacul nu se poate echivala, deoarece nu este o diploma finala, ci doar o diploma care permite inscrierea la o facultate.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Adica o diploma profesionala, corect acreditata, se poate echivala, dar nu o diploma de inscriere.