| BogdanMario a întrebat:

Bună tuturor.
Mă confrunt cu o situație mai delicată. Prin 2018 am lucrat pentru un patron bulgar cu firmă pe Belgia în care am urmat toate demersurile împreună cu soția lui pentru să-mi fac card de identitate pe Belgia, toate au decurs bine conform planului numai că eu am plecat de la el și ultima chestie care s-a întâmplat.a fost când a venit poliția să verifice apartamentul...etc,de curând am început activitatea la o firmă tot de Belgia și ma găsit precum am id number pe Belgia dar, problema e că eu acest card de identitate nu-l dețin fizic, nu știu ce s-a întâmplat. 2018 când am plecat de la firma respectivă.
Am luat legătura cu patronul și mi-a zis că nu știe nimic.
Este posibil să fie la primăria respectivă? Cum trebuie să procedez în acest caz?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la primaria unde ti s-a eliberat cardul fizic si il declari pierdut, sa-ti faca altul.

| doctorandus a răspuns:

Politia te viziteaza ca sa verifice daca locuiesti faptic la adresa declarata. Daca nu te pot gasi, inseamna ca era domiciliu fals, deci nu poti fi inscris drept locuitor al Belgiei.

| Țoglă a răspuns:

De duci la primăria care trebuia să l elibereze și explici situația, în ultimă fază îl declari pierdut.