| Fedain a întrebat:

Buna,

Va rog sa imi spuneti cat dureaza cursurile cu care te poti inscrie pentru a primi licenta ca detectiv particular.

Am gasit asta pe net:
"În conformitate cu prevederile legii 329/2003, poate deveni detectiv particular orice persoană care a absolvit cursurile de specialitate ale unei şcoli de specialitate din spaţiul UE sau care a activat ca ofiţer în cadrul sistemului de apărare al ţării."

Ideea e ca am gasit pe internet postliceala care dureaza 2 ani sau diverse cursuri care dureaza 3-4 luni. Este acelasi lucru?
Postliceala e de calificare si cursurile sunt de specializare?

Multumesc,
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala postliceala este pentru persoanele care au ca studii numai liceul si este pentru calificare.
Conform L.329/2003, rep. in 2014, citez:
"  ART. 4.Activitatea de detectiv particular poate fi desfăşurată numai de persoanele care sunt atestate profesional.
  ART. 5. Poate dobândi calitatea de detectiv particular persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
  a) are cetăţenia română sau cetăţenia unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spaţiului Economic European;
  b) posedă cel puţin studii medii şi este absolventă a unei şcoli postliceale de detectivi sau a îndeplinit funcţia de poliţist ori lucrător în cadrul unor instituţii publice cu atribuţii în domeniul apărării, ordinii publice sau siguranţei naţionale ori este absolventă a unei instituţii de învăţământ superior;
  c) este aptă din punct de vedere medical;
  d) să nu fi fost condamnată pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie;
  e) nu desfăşoară o activitate care implică exerciţiul autorităţii publice;
  f) a obţinut avizul inspectoratului de poliţie judeţean sau al Direcţiei generale de poliţie a municipiului Bucureşti, după caz;
  g) a promovat examenul de atestare a calităţii de detectiv particular, conform prevederilor art. 7, ori deţine un certificat de calificare în această profesie sau un atestat similar eliberat în unul dintre statele membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European.
  ART. 6.Pentru susţinerea examenului de atestare a calităţii de detectiv particular, cei interesaţi trebuie să depună la inspectoratele de poliţie judeţene sau, după caz, la Direcţia generală de poliţie a municipiului Bucureşti următoarele acte:
  a) cerere;
  b) curriculum vitae;
  c) actul de stare civilă, în copie legalizată;
  d) actul de studii, în copie legalizată;
  e) actul de absolvire a unui curs de specialitate, în copie legalizată;
  f) certificate medicale şi de testare psihologică, eliberate de o unitate sanitară specializată, respectiv de un laborator autorizat;
  g) certificat de cazier judiciar;
  h) declaraţie din care să rezulte că îndeplineşte condiţia prevăzută la art. 5 lit. e);
  i) dovada achitării tarifului pentru susţinerea examenului de atestare a cunoştinţelor, stabilit în conformitate cu dispoziţiile legale.
  ART.7.(1) Calitatea de detectiv particular se dobândeşte în urma verificării îndeplinirii condiţiilor prevăzute de lege şi a examinării candidaţilor de către o comisie instituită la nivelul inspectoratului de poliţie judeţean, respectiv al Direcţiei generale de poliţie a municipiului Bucureşti.
  (2) Comisia prevăzută la alin. (1) se întruneşte trimestrial, iar verificarea cunoştinţelor se face potrivit tematicii aprobate de Inspectoratul General al Poliţiei Române.
  (3) După promovarea examenului, detectivului particular i se eliberează un atestat, pe baza căruia se poate asocia ori angaja la o societate licenţiată sau îşi poate înfiinţa cabinet individual pentru desfăşurarea de activităţi de investigare.
  (4) Persoana respinsă la examen poate depune contestaţie la Inspectoratul General al Poliţiei Române în termen de 3 zile, acesta având obligaţia să o soluţioneze în termen de 30 de zile de la data depunerii."
Cursurile sunt pentru specializare.