| DeejayMixT a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii!
Fac scoala de soferi(categoria B), am terminat legislatia, am dat sala, acum trebuie sa dau strada. Intrebarea mea este urmatoarea: pot conduce vehicule din categoria B1 (datorita faptului ca am luat cursul de legislatie)? Ce documente imi trebuie? Ce trebuie sa fac ca sa pot conduce vehicule din categoria B1? Un prieten mi-a spus ca pot numai cu legislatie. Este adevarat?
VA MULTUMESC!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, inca nu poti conduce nimic. Pentru subcategoria B1 trebuie permis de conducere, de aceasta subcategorie. Pentru a conduce mopede iti trebuie certificat de absolvire a unui curs de legislatie rutiera. Ar fi trebuit sa stii lucrurile acestea, sunt prevazute in OUG nr.195/2002 si in Regulamentul de aplicare aprobat prin HG nr. 1391/2006, pe care se presupune ca le-ai invatat. Numai bine!

| Ryuk751 a răspuns:

Nu poti conduce nici un fel de autovehicul pana nu dai si orasul si sa fii admis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa-ti anuleze astia scoala? Condu mai baiete.

| iakari a răspuns:

Nu, nu se poate

| DeejayMixT explică:

Pentru "Einstein":

1. In codul rutier, Capitolul III, articolul 30 puncul L spune:
l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h
-- iar putin mai jos la Art. 33 este specificat:
Art. 33? (1) Persoana care solicita examinarea în vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa îndeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba vârsta de cel putin 16 ani împliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;

Se poate dar cu dovada absolvirii unui curs de Legislatie Rutiera in cadrul unei Scoli de Soferiwinking

| DeejayMixT explică:

Curiosthinking am un amic care a facut cursul de legislatie si are un atestat(pentru B1) si am mers cu el.ne-a oprit politia a aratat atestatul si actele masinii (pentru 16 ani, masina ce are masa totala MAXIM 550KG) si nu s`a intamplat nimic.e perfect legal.M`am lamurit!
Multumesc! (pentru nimiclaughing )

| DeejayMixT explică:

Cautati pe google "microcar Aixam"winking

| DeejayMixT explică:

Din 2008 Reva Romania srl promoveaza si miniutilitarele MICROCAR Sherpa ce, similar, pot fi conduse de la 16 ani, in baza dovezii de absolvire a unui curs de legislatie rutiera la o scoala de soferi autorizata.
Bravo miehappy, mi-as da funda, dar din pacate nu potsad