| UnCabluAgatat a întrebat:

Buna, vreau sa platesc o amenda pe ghiseul.ro pentru ca nu am dat prioritate.
Care sunt diferentele dintre tipurile de amende, in cazul meu, este de circulatie sau contraventionala?
Care este CNP al persoanei pentru care se face plata?
Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenzile de circulatie sunt sanctiuni contraventionale, asa ca si amenda ta este o sanctiune contraventionala pentru incalcarea unei reguli de circulatie.
CNP este codul numeric personal al persoanei pentru care se face plata, daca o platesti tu pentru tine atunci este CNP al tau, cel trecut pe certificatul de nastere si cartea de identitate.