| semyryan a întrebat:

Bună ziua! A făcut cineva imprumut la bancă cu minimul pe economie? Dacă da as vrea sa stiu care este suma maximă.Vă mulțumesc!

3 răspunsuri:
| ciprian23p a răspuns:

Bună ziua! Da, este posibil să faci un împrumut la bancă cu salariul minim pe economie, însă suma maximă pe care o poți obține depinde de mai mulți factori, inclusiv politica băncii, veniturile tale totale, istoricul de credit și cheltuielile lunare.

În general, băncile evaluează capacitatea de plată a solicitantului, așa că, chiar dacă ai salariul minim, dacă ai și alte surse de venit sau nu ai multe cheltuieli, poți obține o sumă mai mare. Te sfătuiesc să discuți direct cu o bancă sau un consultant financiar pentru a obține informații precise.

| Frank51 a răspuns:

Cam 30% din salariu. Adică 2300*0.3, 690 lei pe lună din care dobânda ~15%, undeva la 6800 euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce fel de credit vorbim.
bancile la primul credit accepta uneori pana la 40% din venitul net grad de indatorare