| FlorianMures a întrebat:

Acum 7 luni am platit taxa si am depus dosarul unei firme in vederea urmarii unor cursuri pentru a obtine o diploma dupa promovarea examenului ce le-ar succede.De atunci am tot fost amanat sub tot felul de pretexte, in contextul in care persoana care raspundea de ele din firma mi-a spus din momentul achitarii taxei ca vor incepe intr-o luna, cel mult. Dupa cateva luni le-am spus sa imi returneze taxa si actele dar m-au informat ca nu pot face asta, ca nu stiu cand mi-ar putea da banii inapoi, lucruri pe care le-ar afirma numai niste persoane cu un caracter mizerabil, niste tepari.

Actele, componente ale dosarului, probabil au si expirat.M-au pus pe drumuri degeaba de atatea ori si returnarea taxei nu m-ar avantaja.

Imi puteti spune ce as putea face in cazul acesta?

Sa-i reclam pentru a imi elibera diploma?

Nu as vrea sa pierd si mai mult timp.

Care ar fi procedura potrivita?

Ei nu dau niciun semn ca ar vrea sa isi respecte contractul.

Am doar un bon de la ei ce atesta plata unei rate.

Pana acum, o singura ora de curs nu a avut loc macar.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu mi-ai citit al doilea raspuns? Ti-am spus foarte clar unde trebuie sa faci cererea si cum o poti face.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solicita in scris restituirea sumei platite si, daca nu rezolvi asa, poti sa-i actionezi in judecata.

| FlorianMures explică (pentru Ioandelasal):

Cum pot face asta? Unde trebuie sa ma adresex pentru solicita asta? Cum trebuie sa procedez si cat timp va dura? Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FlorianMures):

Fa o cererere de restituire a sumei catre firma unde ai platit-o si da-le un termen de cca 15-20 zile pentru restituire. Cererea o faci in doua exemplare si poti depui un exemplar personal sau o trimiti prin posta, recomandata cu confirmare de primire si un exemplar iti ramane. In cerere spui ca te vei adresa instantei de judecata daca nu-ti restituie suma in termenul aratat.
Daca nu-ti restituie suma faci o cerere catre judecatoria de la sediul firmei.

| FlorianMures explică (pentru Ioandelasal):

Ok, fac cerere, dar unde? Nu trebuie facuta undeva anume? Si unde o depun? O pot scrie oriunde si apoi sa le-o trimit prin posta? Nu a mai fost nevoie de astfel de masuri pana acum si de aceea nu stiu.

| FlorianMures explică (pentru Ioandelasal):

Partea asta nu e intocmai asa edificatoare "poti depui un exemplar personal" - unde?
Deci fac o cerere in doua exemplare cu acel continut si le-o trimit prin posta.Asa procedez?

| FlorianMures explică (pentru Ioandelasal):

Partea asta nu e intocmai asa edificatoare "poti depui un exemplar personal" - unde? Deci fac o cerere in doua exemplare cu acel continut si le-o trimit prin posta.Asa procedez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FlorianMures):

La sediul firmei la care ai platit banii. Si depui personal sau trimiti prin posta un singur exemplar, al doilea il pastrezi ca o dovada ca ai incercat rezolvarea, daca vei fi nevoit sa-i dai in judecata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FlorianMures):

Tu nu mi-ai citit al doilea raspuns? Ti-am spus foarte clar unde trebuie sa faci cererea si cum o poti face.