| Agardek69 a întrebat:

Buna ziua, acum ceva vreme am imprumutat pe un,, prieten" cu o suma de bani si l-am pus sa imi dea mesaj ca pana pe 1 august 2024 o sa imi dea ( si mi-a scris numele complet ) suma respectiva de bani si acum cand il intreb daca are cum sa mi-o dea la data respectiva ma cam ia la misto sau imi raspunde dupa 1-2-3 zile. Intrebarea mea este, daca vad ca pe 1 august nu imi da banii si nici nu are de gand mi-i dea ma pot duce sa ii fac plangere? Suma nu e una astronomica dar vad ca ma ia la misto si nu imi place, multumesc anticipat pentru raspunsuri.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti vinovat de ce i ai dat bani? Acum sigur nu i mai vezi inapoi, tu trebuia sa faci cu el act notarial si daca nu iti da la data stabilita il dai in judecata, nu ai facut act nu ai nicio dovada ca i-ai dat ceva.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calea legala, daca nu-ti restituie imprumuitul, este sa-l dai in judecata, pe cale civila si dupa obtinerea hotararii judecatoresti, daca nu o executa de bunavoie, sa soliciti unui executor judecatoresc sa inceapa executarea silita.
Sigur ca in proces va trebui sa dovedesti imprumutul si cuantumul acestuia si poti cere si dobanda legala si cheltuielile de judecata.
Daca nu te descurci este bine sa apelezi la un avocat.