| Cristiionicov12 a întrebat:

Bună ziua, acum o zi am achiziționat o masina. Vânzătorul a făcut contractul de vânzare online, eu nu I am dat bani încă fiind sâmbăta. Și problema este ca în drum spre casa s-a stricat masina. Efectiv s-a oprit și m-a lăsat în drum. Eu acum ce pot face? Bani nu I am dat și nici el nu a scos fiscalul. Doar un contrat de vânzare cumpărare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti restitui masina, bineinteles daca n-ai contribuit la defectiune. De asemenea poti solicita diminuarea pretului cu suma platita pentru reparatie si sa pastrezi masina.
Daca vanzatorul nu va fi de acord cu nimic si solicita plata pretului iar tu nu vrei sa-l platesti se va ajunge la judecata, reclamant fiind vanzatorul.
In instanta se va tine cont si de natura defectiunii, respectiv este una usoara sau este grava si presupune o suma destul de mare pentru reparatie.
Pot fi 3 solutii:
1.Se va admite cererea vanzatorului si vei fi obligat la plata pretului stabilit.
2.Se va pronunta desfacerea contractului si vei restitui masina fara se platesti nimic.
3.Se va mentine contractul si se va diminua pretul cu suma platita pentru reparatie.
Trebuie sa tii cont ca judecata presupune niste cheltuieli si cine pierde procesul va trebui sa plateasca celuilalt cheltuielile de judecata facute de acesta.
Si sa stii ca de un timp nu mai este necesar, pentru inmatriculare, certificatul de atestare fiscala de la vanzator, a fost inlocuit cu dovada inscrierii la compartimentul de impozite si taxe a primariei de la domiciliul cumparatorului si aceasta ar trebui s-o faci tu.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cel mai simplu e sa te intelegi cu vanzatorul. Judecata costa si dureaza.

| Cristiionicov12 explică (pentru Ioandelasal):

Pe certificat nu a scris înstrăinat și data când am luat o. Putem merge la un notar pentru anularea contractului? Ce l care mi-a vândut masina nu este proprietar în acte și nici eu care am cumpărat-o nu pe este numele meu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristiionicov12):

Un notar public nu are atributii pentru anularea unui contract.