| Andrei320 a întrebat:

Am 19 ani si sunt absolventul unui liceu teoretic, profil matematica-informatica. Intrucat anul acesta (cand am terminat) nu am intrat la facultate, m-am apucat de invatat mult mai mult pentru la anul. Insa, intrucat anul acesta nu am alta treaba in afara de invatat, un coleg mi-a spus ca imi pot lua somaj de 250 de lei pe luna, timp de 6 luni, bani din care imi pot plati o parte din meditatii. Am depus dosarul, am facut fel de fel de cereri si de adeverinte, fie de la liceul absolvit, fie de la medic, iar in final am primit acel carnet de somer. Insa, acum 3-4 zile, am fost sunat pentru a urma un curs de specializare. I-am spus respectivei doamne ca nu dorect niciun curs intrucat eu nu vreau specializarea respectiva, insa mi s-a comunicat cum ca ar fi obligatoriu pentru indemnizatia de somaj, IN CAZUL IN CARE NU AM O JUSTIFICARE. Intrucat eu dorect sa imi continui studiile si nu vreau sa fiu mecanic (da, curs de mecanic am primit) as dori sa renunt la curs si, daca nu cer prea mult, sa primesc si indemnizatia. Cum sa formulez o justificare pentru. care sa nu particip la acest curs? Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o justificare, in afara de starea de sanatate, respectiv ca nu esti apt medical pentru respectiva meserie. Daca nu urmezi cursul indemnizatia de somaj inceteaza si nu o mai primesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa formulezi nici o justificare, ai cerut somaj pentru ca nu ai de munca, ei ti-au gasit un curs de facut si confrom legii, daca refuzi, ei iti pot taia somajul.
Mergi la cursul ala si in paralel inveti pentru facultate ca si asa nu esti prea ocupat.

| Laura a răspuns:

Tu ştii ce-i ăla şomer?

| alessia5158 a răspuns:

Statul iti da banii respectivi cu scopul de a-ti facilita insertia pe piata muncii., una din facilitati fiind tocmai oferirea unui curs gratuit de calificare.
Pentru a nu pierde indemnizatia de somaj te sfatuiesc sa nu refuzi participarea la un curs de calificare--- vezi, in link, in ce situatii inceteaza plata : http://www.ilfov.anofm.ro/......j%202.html

Du-te la AJOFM si afla ce alte cursuri de calificare profesionala sunt organizate de catre furnizorii de servicii de formare profesionala autorizati---- alege unul dintre aceste cursuri si inscrie-te.Deci, ai posibilitatea SA ALEGI, daca nu-ti place cursul de mecanic. Cursurile nu sunt dificile fiind doar cursuri de initiere(in cazul absolventilor) care te "inzestreaza" cu o calificare de nivel I (pana si absolventii de scoala profesionala obtin un nivel de calificare superior nivelului I! ).

p.s. Poate ai norocul fiului meu --- in decursul celor 6 luni de somaj s-a inscris la 3 cursuri din care, nici macar unul, nu s-a pus in practica( nu s-a tinut)! Acum este student.