| BBBI a întrebat:

Bună ziua. Am achiziționat o remorca auto de 600 kg adusa din Germania. Are acte de Germania, ar trebui făcut rar ul și înmatriculată ceea ce ar costa cam mult.
M-am interesat de numere galbene de la primărie și djn ce mi-au zis cei de la primărie acum nu mai sunt restricții...se poate circula și în alte localități cu o remorca înregistrata la primărie. E adevarat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vehicul este tractata remorca, se poate inregistra la primarie doar daca o tractezi cu un tractor, daca o tractezi cu o masina trebuie inmatriculata la Serviciul de inmatriculari.
In acest sens sunt prevederile Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor,
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23
  (1) Se înregistrează la nivelul primarilor comunelor, ai oraşelor, ai municipiilor şi ai sectoarelor municipiului Bucureşti numai tractoarele agricole sau forestiere, remorcile destinate a fi tractate de către acestea, troleibuzele, mopedele şi cvadriciclurile uşoare aşa cum sunt prevăzute în Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 15 ianuarie 2013 privind omologarea şi supravegherea pieţei pentru vehiculele cu două sau trei roţi şi pentru cvadricicluri, omologate potrivit legii, pentru care Regia Autonomă «Registrul Auto Român» a emis cartea de identitate a vehiculului, maşinile autopropulsate pentru care Regia Autonomă «Registrul Auto Român» a emis atestatul tehnic, precum şi tramvaiele şi vehiculele cu tracţiune animală."