| ndrxa26 a întrebat:

Buna ziua, am avut astazi examenul pentru traseu, am mers foarte bine, mai aveam putin si terminam, la un moment dat imi iese un biciclist in cale pe sosea, eu merg in spatele lui in ritmul lui nu mai mult de un minut aprox 20-25km h) lasandu i destul loc intre el si masina mea, politistul imi pune frana si zice "de ce nu il depasesti?". Pe foaia care se da la sfarsit imi scrie ca intentionam sa il depasesc, nu i am acordat prioritate si nu am dat semnal. Este posibil asa ceva?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cel mai important detaliu, respectiv daca ai reusit la examen sau nu.
Daca ai reusit nu are rost sa depui contestatie.
Abia daca ai fost respins trebuie sa depui contestatie, daca este reala prezentarea situatiei.

| ndrxa26 explică (pentru Ioandelasal):

Da, m-a picat, mi-a pus frana si m-a intrebat ca de ce nu depasesc bicilistul

| Ioandelasal a răspuns (pentru ndrxa26):

Atunci depune contestatie, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa dupa ce povestesti tu nu e normal, dar nici nu stim exact ce s-a intamplat.

| ndrxa26 explică (pentru suntserios):

Mergeam pur si simplu in spatele lui, aveam 1-2 m distanta intre noi si dintr o data pune frana si zice ca de ce nu il depasesti si pe foaie mi-a scris ca aveam intentia sa il depasesc, n-am dat semnal si nu i am acordat prioritate. In conditiile in care mergeam in spatele lui nu in lateral

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca poti depunde contestatie.

| ndrxa26 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi e frica sa nu se intample ceva dupa de ex sa se vorbeasca intre ei si sa nu mai iau deloc

| suntserios a răspuns (pentru ndrxa26):

Depui degeaba contestație că și daca câștigi tot trebuie sa mai dai odată și durează mult mai mult

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ndrxa26):

Pe la Suceava se intampla din astea... Sper ca nu dai acolo.

| ndrxa26 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La Bucuresti pe traseul de la parc IOR, cei mai prosti politisti…te pica fara vina

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ndrxa26):

Asa e la Suceava, iar scopul este spaga. Te pica indiferent cat de bine conduci, daca nu ii dai spaga.
Iar daca dai spaga, te trece chiar daca nu stii pedalele.

| gabicoo a răspuns:

Asta este mai dai o dată. A doua oară este cu noroc. E ca in dragoste.
Să fii iubita Alexandra.

| ndrxa26 explică (pentru gabicoo):

Normal ca dau dar intrebam daca este normal sa ma pice pe motivul acesta