| Stanica_Madalin_1985 a întrebat:

Bună ziua.am avut o interdicție în Austria pe 5ani.din 2013 2018. dar in2014 am venit și mam angajat și am lucrat până în prezent.sunt căsătorit și am o fetiță. soția și ea lucrează și făta este la grădiniță aici.acum o saptamana am primit la adresa mea o citație să mă prezint la un birou cu niște acte. contract de muncă viza de ședere și alte hârtii.mi să zis ca eu nu am dreptul să stau aici și în 24 de ore părăsesc Austria.după ce am terminat cu doamna de acolo au venit doi polițai și mau luat la arest.am petrecut o juma de zi și o noapte la arest după care mau trimis avionu în țară.întrebarea mea este. dacă pot face ceva dacă pun un avocat aici.mulțumesc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai faci? ai avut interdictie si ai incalcato? Zi mersi ca esti liber

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ce să faci d.p.d.v. legal nici în România şi nici în Austria!

Vina este a ta deoarece ai ÎNCĂLCAT interdicţia pe care ai avut-o!
De asemenea, este posibil ca, în urma acestei încălcări, să se fi EXTINS/prelungit termenul pe care ai interdicţie de a intra/tranzita Austria sad

Toate cele bune!

| SpikeSpigel a răspuns:

Nu prea cred ca poti face nimic, poti incerca sa dai guvernul in judecata dar daca ai facut ceva rau si pierzi procesul pierzi orice drept de om, nu mai poti vota, nu poti da de carnet, lucra, sa te casatoresti, etc. Mai exact >> asteapta cat trebuie. poti sa ii spui sotiei tale sa vina in tara pana terminati sentinta. Acum, ma scuzi ca intreb. dar de ce ai primit interdictie? Poate iti pot da niste sfaturi daca stiu.

| Stanica_Madalin_1985 explică (pentru SpikeSpigel):

Complice la o spargere. unde se construia un centru de cumpărături.

| Stanica_Madalin_1985 explică:

Complice la o spargere